Ana Sayfa / Kitaplar / SAMİPAŞAZADE SEZAİ SERGÜZEŞT ÖZETİ

SAMİPAŞAZADE SEZAİ SERGÜZEŞT ÖZETİ

Sergüzeşt, Samipaşazade Sezai’nin yazdığı, 1888’de gösterilen romanı. Türk edebiyatında romantizmden realizme geçiş eseri olarak kabul edilir.

Sergüzeşt”, serüven anlamında bir kelimedir. Tutsaklık konusunu ele alan ve bir paşazade ile cariyenin uygun görülmeyen aşkını özetleyen kitabın kahramanı, Kafkasya’dan getirilip konaklarda halayık olarak çalıştırılan Dilber’dir. Roman; halkı eğitmeyi, köhnemiş kurumları ve düşünceleri değiştirmeyi amaçlayan Tanzimat periyodu fikir sisteminin kölelik kurumuna yönelttiği toplumsal bir eleştiridir.

Millî Eğitim Bakanlığı tarafınca ortaöğretim kurumları için hazırlanan 100 Temel Yapıt içinde da yer alır.

Yapıt, II. Abdülhamit devrinde yazılmış ve yayınlandıktan sonrasında yazarın göz hapsinde tutulmasına ve göz hapsinden kurtulmak için Paris’e kaçmasına sebep olmuştur.

 

SERGÜZEŞT YAPISI NEDİR?

Yaşamı süresince satılan, ezilen, oradan oraya fırlatılan bir taş misali görülen, bir insan olarak duygu ve düşüncelerine kıymet verilmemiş bir esirin dramı mevzu edilir. Yazar insanoğlunun hayvan şeklinde alınıp satılamayacağını, tutsak dahi olsa her insanoğlunun duyguları hayalleri ve en önemlisi de bir kalbi olduğu gerçeğini ön plana çıkarır. Romanda Osmanlının batılılaşmış burjuva sınıfının eleştirili tutsaklık kurumuna görüş açısı ve yaşlı kuşakla genç kuşağın çatışması verilir. Asaf paşa ve Zehra hanım, toplumsal münasebetlerde ve evlilikte zenginliği öne çıkarır. Oğulları Celal ise zenginliğin mühim olmadığını, aslolan olanın güzellik, namus bulunduğunu belirtir. Günümüz genç kuşağının ilgi çeken bir yönünü ele alan yaratı o günkü toplumda da bugüne informasyon vermektedir. Mevzusu gerçek yaşamdan alınmış bu romanda genel manada tutsak ticareti, toplumsal sınıflar arasındaki dengesizlik, terbiye meselesi, geleneklerin toplumsal hayata tesirleri başlıca unsurlardır. Ek olarak alınyazısı fikri Sergüzeşt romanında oldukca öne çıkmaktadır.

SERGÜZEŞT ROMANININ KONUSU NEDİR?

Kafkasya’nın bir köyünde Dilber isminde ufak bir kız esircilerin eline düşer. İstanbul’a getirilir. Dokuz yaşındaki güzel kız, Mustafa Efendi isminde bir memura satılır. Evin hanımı serttir, fena huyludur. Dilber’e oldukca cefa ederek tüm ağır işleri ona yüklenir, gücünün üstünde çalışır, öyleyken sık sık dövülmekten, aşağılanmaktan kurtulamaz. Mustafa Efendi Erzurum’a bağlı bir ilçeye atanır. Dilber’i götürmek istemediğinden bir esirciye satar. Dilber sıkıntılı seneler geçirir. Ona müzik, okuma, ev işleri öğretilir. Arkasından, satılır. Bir paşa konağına düşer. Asaf Paşa’nın ailesi görgülü ve bilgilidir. Evde dengeli bir hava vardır. Dilber burasını oldukca sever, ilk kez rahat eder. Ailenin oğlu Celal Avrupa’da okumuş, fotoğraf çalışmış, kültürlü ve yakışıklı bir gençtir. Dilber’i model olarak kullanır, iki genç zaman içinde birbirlerine yakınlık duyarlar. Sevişirler. Anne-baba durumu sezince telaşa kapılırlar. Oğullarının haberi olmadan kızı bir esirciye satarak konaktan uzaklaştırırlar. Celal meydana gelenleri öğrenince üzüntüden yatağa düşer. Dilber’in yeni sahibi Mısırlı bir zengindir. Kızı haremine kapamak amacındadır. Bunun için onu Mısır’a götürür. Genç kız hareme girmek istemediğinden üst katta karanlık bir odaya kapatılır. Harem ağası Cevher kıza acır, onu kurtarıp İstanbul’a kaçırmak ister. Geceyarısı odaya ip atarak yukarı tırmanır, ilkin Dilber’i aşağı indirir. Arkadan kendisi de inerken dengesini kaybeder, düşerek ölür. Dilber yalnız ve çaresiz kalır. Tek başına İstanbul’a gidemeyeceğini anlamış olur. Kendini Nil ırmağına atarak intihar eder.

Roman, “Dilber, Esclave et L’euruque Amoureuх” adıyla Besim Ömer Paşa tarafınca Fransızca’ya çevrilmiştir.

Kaynak: Vikipedi

OKUDUYSANIZ PAYLAŞIN LÜTFEN HERKES OKUSUN

Uyarı: Sitemizde yer edinen ve alacak yazı, haber, yazı, video, yorum ve tüm mevzular kategoriler tıbbi bilgiler bir tek genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler vakit içinde geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer edinen bu bilgiler hiçbir süre doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan meydana getirilen herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan görevli tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum icra eden kişiler, bu ikazları kabul etmiş sayılacaktır. Renkfm isminde herhangi bir bireysel yada kurumsal şirket , siteler ve kişiler ile ilgili en küçük bir bağlantısı , ortaklığı ve benzeri ilişkileri yoktur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir