Ana Sayfa / Kitaplar / SALON 22 EYLÜL’DE KAPILARINI AÇIYOR

SALON 22 EYLÜL’DE KAPILARINI AÇIYOR

Yenilikçi yaklaşımıyla güncel müziğin İstanbul’daki yegâne adresi olan Salon, 22 Eylül’de başlamış olacak yeni sezonunda sanatın her alanına yer ayırırken takipçilerine de şimdiden ajandalarına alacakları dopdolu bir program sunuyor. Salon’un yeni sürem konserlerinin biletleri 10 Ağustos Perşembe günü satışa çıkıyor.

SALON’DA SEZONUN İLK KONSERİ ELEKTRONİK MÜZİĞİN EN YENİ KEŞİFLERİNDEN ROOSEVELT

Salon’da yeni sürem, Alman synthpop prodüktörü Marius Lauber’in solo projesi Roosevelt ile 22 Eylül Cuma akşamı başlamış olacak. Yeni sezonun ilk etkinliği için İstanbul’u ziyaret edecek olan Roosevelt, kariyerinin başlangıcında tekno sahnesinin cezbeden ritimlerine hayır diyemedi ve kentle özdeşleşen, ikonik Total Confusion Party gecelerinin birkaç yıl süresince resident DJ’i oldu. 2012’de indie-pop’u tekno ile buluşturduğu Roosevelt projesinin ilk single’ı “Sea”yi, Hot Chip’ten Joe Goddard’ın plak şirketi Greco-Roman etiketiyle yayımlayan Roosevelt, 80’leri hatırlatan, bir taraftan tekno altyapısına yakın duran, bir taraftan da synthlerin başrolü oynadığı chillwave tınılarla flört eden parçalarıyla adını duyurdu. “Sea”yi takip eden ve aynı başarıyı yakalayan birkaç single sonrasında 2016’da kendi adını taşıyan ilk albümünü yayımladı. Glass Animals, Sundara Karma, Sinkane, Kakkmaddafakka benzer biçimde isimlere remixler yapmış oldu, Hot Chip, Totally Enormous Extinct Dinosaurs, Crystal Fighters’a turnelerinde birlikte rol alan Roosevelt, İstanbul’daki ilk performansıyla 22 Eylül Cuma akşamı Salon’da.

YENİ NESİL KLASİK MÜZİĞİN KADIN TEMSİLCİLERİNDEN ZOE KEATİNG SALON’DA

Salon Roosevelt ile yapacağı başlangıcın peşinden, neo-klasik müziğin çıkış meydana getiren isimlerinden bir tanesiyle Zoe Keating’le programına devam edecek. Kanadalı Keating, çocuk yaşta müzik eğitimine başlamış olan adlardan. Hemen hemen sekiz yaşlarında çelloyla tanışan, ondan sonra ise elektronik müzik ve modern kompozisyon eğitimi alan Kanadalı müzisyen, müzik kariyerinin yanında data mimarisi ve data analizi alanlarında almış olduğu eğitiminin peşinden bu teknolojileri bestelerinde de kullanmaya başladı. Kariyerinde bugüne dek Imogen Heap, Amanda Palmer, DJ Shadow, Paolo Nutini benzer biçimde isimlerle beraber çalışan Keating, bale, tiyatro, beyaz perde ve tv dizileri için hazırladığı bestelerinin yanı sıra birçok festival ve fuardan da ödüller aldı. Besteleriyle hem pop’a hem de klasik müziğe göz kırpan Zoe Keating, 27 Eylül Çarşamba akşamı Salon sahnesinde olacak.

TRİP-HOP SAHNESİNİN EN BAŞARILI PROJELERİNDEN FLUNK 29 EYLÜL’DE SALON’UN KONUĞU

Salon, 29 Eylül Cuma akşamı Norveç’ten sesini dünyaya duyuran, 2000’li yılların başından bu yana parçalarıyla bilhassa trip-hop severlerin zihinlerinde haklı bir yer edinmeyi başarmış Norveçli dörtlü Flunk’ı konuk ediyor. Uzun bir aradan sonrasında Eylül ayında yayımlayacakları ‘Chemistry and Math’ başlıklı altıncı albümlerinin peşinden müzikseverin ezbere bilmiş olduğu eski şarkıları ve yeni albümlerinden elektronik müziğin kimyası ve matematiğini kusursuzca yansıtan parçalarıyla Salon’da.

MİNOR EMPİRE CAZI EZGİLERİYLE BİRLEŞTİREN PARÇALARIYLA SALON’DA

Yeni sezona süratli bir başlangıç meydana getiren Salon, Flunk konserinin derhal sonrasında 30 Eylül Cumartesi akşamı gitarist ve prodüktör Ozan Boz ile vokalist Özgü Özman liderliğinde Toronto’da kurulan Minor Empire’ı sahnesinde ağırlayacak. İlk albümleri ‘Second Nature’ ile ilkin Kanada’da ondan sonra ise tüm dünyada dünya müziğinin en bilindik adları arasına giren grup, bu abümleri ile 2014’te senenin en oldukca satan albümlerinde ilk 10’a yerleşti. Birçok festival ve mekanda verdikleri konserlerle de kendilerine haklı bir yer edinen Minor Empire, Doğu ile Batı’yı başarı ile sunan, akustik ile elektronik içinde kusursuz bir denge kuran parçalarını dinleyici ile paylaşmak suretiyle Salon sahnesinde yerini alıyor.

SEZON BOYUNCA SALON SAHNESINE KONUK OLACAK DİĞER İSIMLER

Salon tüm sürem süresince aralarında özlenen caz standartları ve sevilen hit şarkıların caz yorumlarıyla son devrin en büyük kabiliyetlerinden biri kabul edilen İngiliz caz piyanisti Anthony Strong, şaman geleneğinden ödünç aldıkları ritmik ve melodik altyapıları, caz harmonileri ve güncel klasik müzikle harmonize eden, eklektik tarzıyla müzikseverlerin aklında yer eden Mammal Hands, atmosferik tech-house’dan shoegaze ve downtempoya uzanan parçalarıyla İngiliz DJ ve prodüktör Nathan Fake, daha ilkin Greg Haines ile birlikte Salon’u ziyaret eden, müzikte İngiliz minamalizmini en iyi yansıtan adlardan, müzisyen ve söz yazarı Douglas Dare, parçalarındaki kusursuz melodi ve ritim altyapısıyla 70’lere göz kırpan, kendi tabirleriyle “tropical garage” grubu Papooz, müzikte 80’lerden kopamayanlar için bugünün kuşkusuz en iyi solo projelerinden, A.B.D.’li Seth Haley’nin synthwave projesi Com Truise, yeni nesil müzik prodüktörleri içinde adını altın harflerle yazdıran, trip-hop’tan R&B ve hatta dub’a gönderme meydana getiren parçalarıyla Mathew Barnes’ın projesi Forest Swords’un da olduğu birçok adı sahnesinde ağırlayacak.

Salon, Kasım ve Aralık aylarında ise albümleri ile yenilikçi caz denemelerinin önde gelen isimlerinden, doğaçlama kabiliyetiyle hayranlık uyandıran Fransız neo-caz müzisyeni Makaya McCraven’dan başlayarak, İzlanda’nın folk müzik adına medağ-ı iftiharı, yaylılar söz mevzusu olduğunda akla gelen ilk adlardan Ólöf Arnalds, son devrin halk ozanı kadınlarının en etkileyicilerinden, New Yorklu müzisyen, söz yazarı Julie Byrne, 70’ler funk caz’ını çağdaş Londra hip-hop’ı ve beat’leriyle birleştirdiği sound’uyla Henry Wu’nun yepyeni projesi The Kamaal Williams Ensemble, caz, klasik, drum’n’bass türlerinin sentezini kusursuz detaylarla sunan, multi-enstrümantalist Joe Acheson’ın akustik elektronik projesi Hidden Orchestra, İskandinavların müzik yaşamına kazandırdığı, sesi ve akustik performanslarıyla göz dolduran Norveçli kabiliyet Siv Jakobsen, grime, elektronika ve cazı birleştiren, Londralı neo caz davulcusu ve prodüktörü Moses Boyd Exodus, değişik müzikal türlere yürekli yaklaşımıyla 20 seneyi aşkın süredir varlığını sürdüren, yeni albümleri ‘TFCF’in turnesi kapsamında İstanbul’u ziyaret edecek olan New Yorklu dance punk, art rock grubu Liars, doğuyla batı ezgilerini oryantal ve çağdaş enstrümanlar, analog ve dijital seslerle birleştirip kendi emsalsiz tarzlarıyla sunan Anna RF ve post-rock’ın gurur deposu isimlerinden, türün 2000’lerdeki en mühim temsilcilerinden 65daysofstatic’in de aralarında bulunmuş olduğu güncel müziğin mühim yıldızlarını ağırlamaya devam edecek.

Tüm yıl sürecek Güvence Caz Yeşili konserleri kapsamında Salon dinleyicisinin oldukça yakından tanımış olduğu, Danimarkalı müzisyen Brian Batz’ın dream-pop projesi Sleep Party People son albümü ‘Lingering’den parçalarla bir kez daha İstanbul’u ve Salon’u ziyaret edecek adlar içinde yer ediniyor. Ek olarak kışa adeta meydan okuyan sıcak tınılarla dinleyici ile buluşacak olan İsrailli indie pop grubu Lola Marsh ile indie rock ve synth pop’’un İngiliz temsilcileri Wild Beasts ve ABD’li Ernest Greene’in dream pop, synth pop, chillwave projesi Washed Out da %100 Müzik konseptinde Salon’da dinleyici ile buluşacak.

Salon hız kesmeden 2018’de de programına devam edecek. Çocuk yaşta müziğe olan kabiliyetini Berklee College of Music’te eğitim alarak pekiştiren ve 2015’te yayımladığı ‘The Chopin Variations’ albümü ile Billboard’dan iTunes’a kadar birçok klasik müzik sıralamasında bir numaraya yerleşen Amerikalı solo piyanist Chad Lawson Nisan ayında Salon’da vereceği üst üste iki konserle dinleyici ile buluşacak. Müzik eğitimini tamamladıktan sonrasında kendi triosunu kuran, bu ekiple bir de albüm çıkartan Lawson, Latin müziğin efsaneleşmiş adı Julio Iglesias’ın klavyecisi olarak İspanyol müzisyenle turnelere çıktı. İlk solo albümünü 2009’da yayımlayan ve birçok dizi ile reklam filmimizde parçalarıyla yer edinen Lawson, klasik müziğin titreşimlerini caz doğaçlamalarıyla birleştiren benzersiz bir performans vadediyor.

Salon’un yeni sürem programının biletleri 11 Ağustos Cuma günü saat 10.30’da satışa çıkacak.

 

Kaynak : https://www.birgun.net/haber-detay/salon-22-eylul-de-kapilarini-aciyor-173745.html

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir