Ana Sayfa / Kitaplar / Salman Rüşdi’yle masallar âlemine yolculuk

Salman Rüşdi’yle masallar âlemine yolculuk

İki yıl, sekiz ay ve yirmi sekiz gece. Parmak hesabı yaptığımızda bin bir gece. Çağımızın en usta anlatıcılarından Salman Rushdie, Şehrazad’ın masallarından almış olduğu motiflerle okurlarını bir masal âlemine götürürken, aslına bakarsak günümüzün gerçeklerini aktarıyor.

Yazarın babası, İbn Rüşd’e olan sevgisinden dolayı Rushdie soyadını almış; şimdi de kendisi İbn Rüşd’ü romanın başkahramanlarından biri yaparak o saygıyı sürdürüyor. Kitapta açıkça belirtilmese de roman 11 Eylül terör vakalarından yola çıkıyor ve o güne çeşitli göndermeler yapıyor.

“Geçmişimize dair bir hikâye bu, o denli uzun vakit öncesinden kalma ki kimi zaman buna tarih mi desek, mitoloji mi, bilmiyoruz. Bazılarımız peri masalı diyor. Fakat şu mevzuda aynı fikirdeyiz: Geçmişe dair bir hikâye anlatmak, bugüne dair bir hikâye anlatmak anlama gelir. Bir fanteziyi, hayalî bir hikâyeyi anlatmak, gerçekler hakkında bir hikâye anlatmanın da yoludur.Bu doğru olmasaydı hikâye anlatmak anlam ifade etmeyen olurdu ve biz gündelik hayatlarımızda anlamsızlıktan mümkün olduğunca kaçmaya çalışırız. Tarihimizi araştırır ve tekrardan anlatırken kendimize yönelttiğimiz sual şudur: Oradan buraya iyi mi geldik?”

SALMAN RUSHDIE KİMDİR?

Salman Rushdie, on roman, bir kısa öykü derlemesi ve dört edebiyat dışı yapıtın yazarı ve Mirrorwork adındaki uygar Hint edebiyatı antolojisinin iki editöründen biridir. Yazarın Geceyarısı Evlatları adlı romanı 1981’de Booker Ödülü’nü, 1993’te Booker of Bookers ve 2008’de Best of the Booker ödüllerini aldı. The Moor’s Last Sigh (Magriplinin Son İç Çekişi), 1995’te Whitbread Ödülü’nü ve 1996’da Avrupa Birliği Aristeion Edebiyat Ödülü’nü kazanmıştır. Salman Rushdie, edebiyata yapmış olduğu katkılardan dolayı 2007 senesinde “Şövalye” unvanıyla ödüllendirildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir