Ana Sayfa / Kitaplar / SABAHATTİN ALİ’NİN EL YAZISIYLA ŞİİRLERİ

SABAHATTİN ALİ’NİN EL YAZISIYLA ŞİİRLERİ

Sabahattin Ali’nin şiirlerinin değişik arşivlerde bulunan el yazmalarıyla, kitap olarak piyasaya sürülen biçimlerinden karşılaştırmalı olarak Sevengül Sönmez tarafınca hazırlanan Dağlar ve Rüzgâr’ın hususi baskısı Yapı Kredi Yayınları etiketiyle yayımlandı.

Şiirlerin sonuna eklenen Notlar’da şiirlerin yazıldığı tarih, yer, yayımlandığı mecmua, göndermiş olduğu kişiler vb. bilgilerle beraber Sabahattin Ali’nin mektuplarında şiirleri hakkında yazdıklarına da yer verildi.

Sabahattin Ali’nin yapmış olduğu değişikliklerin izini sürmek ve şiirlerini el yazısından okumak isteyenler için Dağlar ve Rüzgâr hoş bir sürpriz.

Tüm gayretime karşın kendimi lirik bir mecradan boşaltmak ihtiyacını duydum: İşte böylece şu son aylar içinde beş on manzume meydana geldi. Bir ihtimal kıyamadığım için, bu tarz şeyleri, eskilerden de birkaç

tane ilave ederek neşrettim. Bunu yapmakla sahamın haricine çıkmadığım kanaatindeyim, zira bu şiirler de uzun bir hikâyenin parçalarıdır, uzun ve sonsuz bir hikâyenin…  -Dağ Şiirleri, 1932

Kaynak : http://www.artfulliving.com.tr/gundem/sabahattin-alinin-el-yazisiyla-siirleri-i-13951

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir