Ana Sayfa / Kitaplar / REŞAT NURİ GÜNTEKİN ÇALIKUŞU ÖZETİ

REŞAT NURİ GÜNTEKİN ÇALIKUŞU ÖZETİ

Çalıkuşu, Reşat Nuri Güntekin’in ilk kez 1922’de tefrika edilmeye başlanıp 1923’te kitap olarak piyasaya çıkan, 1937’de büyük değişimlerle tefrika edilen romanıdır.

Romanda, İstanbullu köklü bir ailenin kızı olan çocuk ruhlu Feride’nin oldukca sevilmiş olduğu nişanlısı tarafınca ihanete uğramasıyla kendini öğretmenlik mesleğine adaması ve yaşamını kazanabilmek için Anadolu’da kent kent dolaşması anlatılır. Melodram öğeleri ile yüklü bir aşk öyküsünün yanısıra siyaset eleştirisi, bayanların Osmanlı toplumunda var olma mücadelesi, öğretmenlik mesleğinin icrası şeklinde pek oldukca mevzuyu ele alır.

Türkiye’de kendisinden sonraki edebiyatı ve toplumsal yaşamı etkilemiş, eşine azca rastlanır bir ilgi uyandırmış, önemi bir romandır. İlk yayımlandığı günden itibaren popülerliğini kaybetmeyen Çalıkuşu, Türk edebiyatının daima oldukca okunan ve sevilen romanları içinde yer almıştır.

Eserin beyazperde, tv dizisi, tiyatro ve bale uyarlamaları vardır.

 

ÇALIKUŞU ROMANININ KONUSU

Bir hatıra defteri olarak düzenlenmiş olan romanda Feride, kendisine ya­bancı bir şehirde, bir otel odasında anılarını yazarken geriye dönerek, çocukluk ve ilk genç kızlık dönemlerini anlatır.

İstanbullu bir subayın kızı olan Feride, ufak yaşta annesini yitirmiştir; yanına göndermiş olduğu babaannesinin de ölümü üstüne “Notre Dame de Sion” Fransız yatılı okulunda okur. Yaramazlıkları yüzünden arkadaşları, okulda, ona “Çalıkuşu” adını takarlar.

Feride, yaz tatillerini Besime teyzesinin köşkünde geçirir. Teyzesinin yakışıklı oğlu Kâmran ile birbirlerini severler ve nişanlanırlar. Feride’nin de desteklemesiyle Kâmran, üç yıl Avrupa’da bir elçilikte vazife yaptıktan sonrasında döner. Ayrıca okulunu biteren Feride ile düğün hazırlıkları yaparlar. Feride, düğün günü, bir kadının getirmiş olduğu mektuptan Kamran’ın İsviçre’de iken Münevver isminde hasta bir kızla ilişkisi bulunduğunu, ona evlenme sözü verdiğini öğrenir, her şeyi yüzüstü bırakıp kaçar.

Anadolu’da öğretmenlik yaparak Kamran’ı unutmak isteyen Feride, İstanbul rüştiyelerinde öğretmenlik teklifini kabul etmez; tüm zorluklara ve bürokratik engellere karşın, istediğini elde eder ve İstanbul’dan ayrılır. Anadolu’nun çeşitli yerlerinde öğretmenlik icra eden Feride, idealist bir eğitimcidir sadece gittiği yerlerde güzelliği başına bela olur; hakkında çeşitli dedikodular çıkar.

İlk öğretmenlik deneyimi, Zeyniler köyü denilen, hiçbir öğretmenin gitmeyi kabul etmediği kuş uç­maz kervan geçmez yerdedir. Zeyniler’de evlat edinip yanına almış olduğu Munise’ye tüm sevgisini verir. Kuşadası’nda öğretmenlik yaparken harp adım atar; okul hastaneye çevrilir ve Feride hastabakıcılık hayata geçirmeye adım atar. Kuşadası’ndaki hastaneye başhekim olarak Zeyniler Köyü’nde iken tanıştığı Hekim Hayrullah Bey atanmıştır. Beş yıl sonrasında okullar tekrardan açılır. Babacan bir adam olan Hayrullah Bey, emekli olup Kuşaadası’na yerleşir ve Feride’yi kızı şeklinde korur. Munise’nin kuşpalazına yakalanıp ölmesinden sonrasında hastalanan Feride, Hayrullah Bey ile kalır. Halkın dedikodusu üstüne onunla kağıt üstünde evlenirler; fakat aralarında yalnız “baba – kız” ilişkisi vardır.

Feride, öğretmenliğe başlayınca bir “günlük” tutmuş, başından geçen her şeyi günü gününe bir deftere yazmıştır. Hayrullah Bey bu defteri bulur, okur ve saklar. Hastalanınca, Feride’ye kendisinin ölümünden sonrasında ara sıra teyzesinin yanına gitmesini ve verdiği kapalı zarfı Kâmran’a teslim etmesini vasiyet eder.

Kısa bir süre sonrasında Hayrullah Bey, tüm mal varlığını Feride’ye bırakarak ölür. Hayrullah Bey’in ölümünden sora, vasiyeti yerine getirilir. Feride, zarfı Kâmuran’a verir. Zarfın içinde Hayrullah Bey’in bir mektubu ile Feride’nin günlüğü vardır. Hayrullah Bey, Kâmran’a yazdığı mektupta Feride’yi tekrar bırakmamasını salık vermektedir. Kamuran Feride’nin günlüğünü sabaha dek okur, her şeyi öğrenir. Ertesi gün gidecek olan Feride’yi bırakmaz ve evlenirler.

ÇALIKUŞU ROMANININ KARAKTERLERİ

Feride: Romanın ana kahramanıdır. Anne ve babasını erken yaşta yitirmiş, Fransız okulunda okumuş, Anadolu’da öğretmenlik icra eden İstanbul terbiyesi almış güzel genç bir kızdır. O denli güzeldir ki Anadolu’da gittiği yerlerde ya “Gülbeşeker” diye çağrılacak ya da asla makyaj yapmadığı halde “aşırı boyanmakla” suçlanacaktır. İçli, iradeli ve kültürlüdür. Feride birçok kişinin cesaret edemeyeceği işlerde yapardı. Meselâ her solunum okullarındaki ağaca tırmanır ve daldan dala atlardı. İşte bunu gören muallim ona “Bu kız insan değil çalıkuşu” diye bağırmış ve o günden sonrasında Feride’nin adı Çalıkuşu olarak kalmıştır.
Kâmran: Feride’nin kuzeni ek olarak nişanlısıdır. Oldukca kibar ve yakışıklı bir İstanbul beyefendisidir. Feride’yi aldatarak Anadolu’ya kaçmasına sebep olur.
Besime: Feride’nin teyzesi, Kâmran’ın annesidir.
Ayşe: Feride’nin Tekirdağ’da yaşayan teyzesi, Müjgan’ın annesidir.
Müjgan: Feride’nin en kıymet verdiği kuzenidir.
Munise: Feride’nin Anadolu’da öğretmenlik yapmış olduğu sırada evlat edinmiş olduğu kız evladıdır.
Hayrullah: Feride’nin Anadolu’da tanıştığı iri yarı, temiz kalpli doktordur. Feride’ye sahiplenmek için onunla kağıt üstünde evlenir.
Seyfettin: Feride’nin eniştesi, Kamran’ın babası.

KAYNAK: Vikipedi

OKUDUYSANIZ PAYLAŞIN LÜTFEN HERKES OKUSUN

Uyarı: Sitemizde yer edinen ve alacak yazı, haber, yazı, video, yorum ve tüm mevzular kategoriler tıbbi bilgiler bir tek genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler vakit içinde geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer edinen bu bilgiler hiçbir süre doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan meydana getirilen herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan görevli tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum icra eden kişiler, bu ikazları kabul etmiş sayılacaktır. Renkfm isminde herhangi bir bireysel yada kurumsal şirket , siteler ve kişiler ile ilgili en küçük bir bağlantısı , ortaklığı ve benzeri ilişkileri yoktur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir