Ana Sayfa / Albümler / Punkçu şaman psychedelic sularında

Punkçu şaman psychedelic sularında

 

70’ler Türk psychedelic rock’ının hazineleri kaz kaz bitmiyor. Devrin 45’likleri, kazdıkça daha zenginleşen bir hazinenin parçaları kıvamında.

Yurt dışındaki meşhur grup ve sanatçılarından da esin almış olduğu; Tame Impala’sından King Gizzard & the Lizard Wizard’ına birçok mühim ismin müziğine direkt tesir eden akım, şu sıralar yeni bir süperstar talibi tarafınca yüksek başarıyla icra ediliyor: Altın Gün

Hollandalı psychedelic rock temsilcisi Jacco Gardner’in basçısı Jasper Verhulst, Salon’da gerçekleştirdikleri konser vesilesiyle geldiği İstanbul’da 70’ler Türk psychedelic rock’ından bir fazlaca etkileniyor. Selda Bağcan, Sulh Manço, Erkin Koray ve daha nicesinin yarattığı tesir, Verhulst’un Altın Gün’ü kurmasına vesile oluyor.

14956507_1747244868871655_2846106629487314470_n

Gitarda Ben Rider ve davulda Nic Mauskovic’le yola koyulan sanatçı, Feysbuk vasıtasıyla Türk müzisyen arayışına geçiyor. Sonucunda da vokalist Merve Daşdemir ve vokal/saz/tuşlularda Erdinç Ecevit Yıldız’ı gruba dahil ediyor. Jungle by Night’tan perküsyonist Gino Groeneveld’in de katılımıyla Altın Gün son halini alıyor.

70’ler Türk psychedelic rock klasiklerini kendi düzenlemeleriyle icra eden Altın Gün, yurt haricinde sahne almış olduğu festivallerde hem müziği hem yıkılan canlı performansı hem de imajıyla büyük ilgi odağı olmayı başardı bile. Tıpkı müzisyenler benzer biçimde 70’ler psychedelic rock’ına ilgi duyan yabancı müzik severlerin de kısa sürede ilgisini çeken Altın Gün, ilk teklisini geçtiğimiz haftalarda Bongo Joe etiketiyle yayınladı.

Orhan Gencebay imzasını taşıyan, Erkin Koray yorumuyla hafızalara daha da kazınan Goca Dünya ve meşhur Kırşehir türküsünden yola çıkan Kırşehir’in Gülleri’nden oluşan tekli, Altın Gün’ün kimliğiyle birleşerek hastası olacağınız türden iki şarkıya yaşam veriyor.

Pek prestijli DJ Fitz de Altın Gün’ün başarısına şimdiden kayıtsız kalamayanlardan.

 

 

Kaynak : http://playtusu.com/haber/2017/07/turk-psychedelic-rocki-onlardan-sorulur-altin-gun/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir