Ana Sayfa / Konser / Prof. Dr. Hasan Anamur vefat etti.

Prof. Dr. Hasan Anamur vefat etti.

 

Birliğimizin kıymetli üyesi, TEB Oyun Dergisi Görevli Yazı İşleri Müdürü, akademisyen, çeviribilimci Prof. Dr. Hasan Anamur’un vefatının derin üzüntüsü içindeyiz.
Kederli ailesine, dostlarına, tiyatro yaşamına ve öğrencilerine baş sağlığı diliyoruz.

Taziye için yazışma numarası ev: 0212 230 61 08

Prof. Anamur’un cenazesi 27 Kasım 2017 Pazartesi günü (yarın) ikindi namazını müteakip Teşvikiye Camii’nden kaldırılacaktır.

Prof. Dr. Hasan  Anamur hakkında

14 Ocak 1940 tarihinde Ankara’da dünyaya gelen Prof. Dr. Hasan Anamur, 1959 senesinde Saint Joseph Fransız Adam Lisesi’nden mezun oldu. Lisans eğitimini Ankara Üniversitesi Dil Tarih Coğrafya Fakültesi’nde tamamlayan Anamur, 1966-1971 yılları aralığında aynı fakültede Fransız Dili ve Edebiyatı Kürsüsünde asistan olarak vazife yapmış oldu.

Nisan 1974 senesinde Jean Giraudoux’nun Tiyatrosunda Cenk ve Sulh Problemi başlıklı teziyle doktorasını tamamladı. 1980 senesinde Zulfu de Maurice Karşılık et Les Quatre Dames d’Angora de Claude Farrère başlıklı teziyle doçent ünvanı aldı. 1989 senesinde Profesör olan Anamur, o tarihten itibaren Ankara Üniversitesi, Uludağ Üniversitesi, İstanbul Üniversitesi ve Yıldız Teknik Üniversitesi’nde akademisyen ve öğretim üyesi olarak vazife yapmış oldu.

1992 yılından 2003 yılına kadar Yıldız Teknik Üniversitesi Çevirmen Tercümanlık Kısmı Başkanlığı görevini yürüten Anamur, FIT üyesi olmasının yanı sıra, 1999 senesinde kurulan Tercüme derneğinin Kurucu Başkanı olarak meslekleşme, akademi ve tercüme alanının ortaklaşa iş mevzusunda yoğun emek harcamalar yapmış oldu.

Bilimsel niteliği olan çalışmalarının yanı sıra tiyatro alanında Samuel Beckett, Jean Giraudoux ve Ionesco’dan oyun çevirileri de yapmış oldu.

TEB Yönetim Kurulu

OKUDUYSANIZ yada IZLEDIYSENIZ PAYLAŞIN LÜTFEN HERKEZ OKUSUN HERKEZ IZLESIN. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir