Ana Sayfa / Video / Pop Müziğin En Etkileyici Sesi: George Michael

Pop Müziğin En Etkileyici Sesi: George Michael

O, kuşkusuz pop müzik tarihinin gelmiş geçmiş en güzel seslerinden biri. Wham! grubuyla başlamış olan ve arkasından solo olarak ilerlediği kariyerinde sayısız ödül almış başarıya ulaşmış sanatçı George Michael’ı birazcık daha yakından tanımaya ne dersiniz?

25 Haziran 1963 doğumlu İngiliz sanatçının aslolan adı Georgios Kyriacos Panayiotou’dur. Babası Kıbrıslı, anası ise İngiliz olan George Michael, 80’lerin en büyük yıldızları içinde yer almaktaydı. Şöhreti, Andrew Ridgeley ile beraber kurduğu Wham! grubuyla yakalayan Michael, ondan sonra solo kariyerine adım atarak büyük bir yıldıza dönüştü.

Careless Whisper şarkısı solo kariyerindeki en büyük ve mühim adımdı. Bu şarkı sayısız film ve dizide kullanılmasının yanı sıra periyodunun en büyük hitlerinden biriydi. Dünya listelerinde başı çeken şarkının, günümüzde hala çalınıyor ve coverlarının yapılıyor olması ne kadar başarıya ulaşmış bir parça bulunduğunun kanıtı.

George Michael, kariyerinde Careless Whisper, Faith, Kissing a Fool, Jesus to a Child benzer biçimde pek oldukca hite imza attı. Sanatçı bununla beraber yapmış olduğu düetlerle de başarı elde etti. Düet yapmış olduğu sanatçılar içinde Elton John, Aretha Franklin, Mary J. Blige benzer biçimde adlar yer alıyordu.

Sanatçının Freddie Mercury Tribute Concert performansında Queen’e eşlik etmiş olduğu anlamış olur ise görkemli bir sese haiz bulunduğunu bir kez daha kanıtlar özellikte. George Michael, Queen’in Somebody To Love şarkısını o konserde o şekilde bir yorumlar ki, söylenecek kelime bırakmaz. Mercury’den sonrasında bu şarkıyı en güzel seslendiren şahıs şüphesiz George Michael’dır.

Michael, kendisinden sonraki pek oldukca sanatçıyı da etkilemiştir. Müzisyen, hem ABD hem İngiltere tarihinde en oldukca bir numara şarkı hiti olan müzisyenler içinde yer verilmiştir. Başarı göstermiş müzisyenin albümlerinden ikisi “Ölmeden Ilkin Dinlenmesi Ihtiyaç duyulan 1001 Albüm” adlı kitapta yer almıştır.

Geçtiğimiz yıl ansızın aramızdan ayrılan George Michael, daima kalplerimizde hususi bir yere haiz olacak benzeri olmayan bir sanatçı. Esrarengiz sesi, birbirinden başarıya ulaşmış şarkıları, video kliplerdeki gelişime olan katkısı ve sayısız güzel işleriyle Michael, müzik evveliyatına adını altın harflerle yazdıran büyüleyici insanlardan biridir.

Başarı göstermiş müzisyene ilişkin birkaç garip bilgiye de beraber göz atalım.

  • Wham! grubu Çin’de konser veren ilk batılı gruptu.
  • Sanatçı, yapmış olduğu bir açıklamada “25 yaşına kadar yapmış olduğu şarkıları hanımefendilere, sonrakileri ise erkeklere adadığını” dile getirmiştir.
  • Prenses Diana da George Michael’ın fanatiklerinden biriydi. Hatta ikilinin bir dönem yakın dost oldukları bilinmektedir. Diana’nın cenaze törenine katılan adlar içinde Michael da yer alıyordu.
  • Meşhur sanatçı, 1997 senesinde umumi bir tuvalette bir erkekle yakalanmasının arkasından eşcinsel bulunduğunu kamuoyuna açıklamıştır.
  • Sevgilisi Anselmo Feleppa, 1993’te AIDS’e bağlı beyin kanamasından yaşamını kaybettiğinde George Michael bir yıkım yaşamış ve bir süre hiçbir şey yazmamıştır. “Jesus to a Child” şarkısını ölen sevgilisi için yazdığı söylenmektedir.

Son olarak sanatçının en güzel şarkılarından biriyle sizleri baş başa bırakıyoruz. Keyifli dinlemeler!

OKUDUYSANIZ yada IZLEDIYSENIZ PAYLAŞIN LÜTFEN HERKES OKUSUN ve IZLESIN.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir