Ana Sayfa / Akustik / Pop Müziğin Cesur Savaşçısı Madonna

Pop Müziğin Cesur Savaşçısı Madonna

Madonna Louise Ciccon

Sahne adı olarak Madonna‘yı kullanan sanatçı ABD doğumludur, otuz yılı aşkın süredir en mühim kültürel simgelerden biridir. Genç yaşından itibaren konserlerinde, kliplerinde ve ödül törenlerinde yaptıkları ile daima dikkatleri üstüne çekmeyi başarmıştır. Hareketleri bir çok insan tarafınca yürekli bulunsa da bazı kesimler tarafınca eleştirilmiş hatta suçlanmış ve aforoz edilmiştir; fakat bunların üstüne daha oldukça giderek korkmadığını göstermiş ve kendini kanıtlayıp tüm dünyaya sevdirmiştir. Günümüzde de birçok dünya starına esin olmuştur.

Papa Don’t Preach’in klibinde Madonna, kendi yaşamındaki benzer biçimde anası erken yaşta ölmüş, babasıyla yaşayan genç bir kızı canlandırmıştı. Buluğluk çağlarında hamile kalan bir kızın ‘Baba bana vaaz verme‘ (Papa Don’t Preach) diye seslendiği bu parça, büyük tartışmalara yol açtı. Madonna, erişkinlik çağlarında hamile kalan kızları, doğum yapma mevzusunda cesaretlendirdiği için pek oldukça hanım ve aile planlama örgütü tarafınca eleştirildi.

1989’da gösterilen Like a Prayer adlı albümünün aynı adı taşıyan ilk single’ının klibinde Madonna, yanan haçların içinde dans ederken bir taraftan da Siyahi İsa ile öpüşüyordu. Bu klip birçok eleştiri ve tepki topladı ve Madonna, Katolik Kilisesi tarafınca aforoz edildi. Kiliseler ve örgütler Madonna konserlerine gitmeme mevzusunda halkı uyardı ve açık açık tehdit edip protesto gösterileri düzenledi, ne var ki genç şarkıcının Paris’teki konseri üstün dereceli katılıma ulaştı.

Sanatçı 1990 senesinde çığır açan bir turneye çıktı.

The Blond Ambition World Tour

Like a Virgin şarkısını düşlem tarzında seslendirirken mastürbasyon yapmış ve büyük bir sansasyon yaratmıştır, hemen sonra şarkının sonunda yatağa yığılıp “Tanrım!” diyerek Like a Prayer şarkısına başlaması ve iki vakası birbirine bağlamasıyla katoliklerin tepkisini daha oldukça çekmiştir. Din, politika ve cinsellik benzer biçimde kırılgan konuların işlendiği konserlerde Madonna üstün teknolojili sahne gösterileri kullandı. Toplam 57 konserden oluşan tur, müzikal şov formatına yakın bir turnedir. Gezme süresince 3 kıtayı ziyaret eden Madonna başta 63 konser planlamaktaydı. Sadece ses tellerinde artan problemler sebebiyle konser 57. konser sonunda iptal edildi ve geri kalan konserlerin tutarı geri ödendi. Tur Madonna’ya 65.7 milyon dolar getirerek oldukça büyük bir kâr elde etti.

1992 senesinde çıkardığı Erotica albümünün şarkılarını bile gölgede bırakan Sex adlı fotoğraf kitabı ile en tapıncak duygularını açıkça dışa vurmuş ve birçok tepki toplamıştır; esasen bundan ilkin bir çok gazete ve dergide kendisinden “şeytan, cadı vs.” olarak bahsedilmiştir.

1993 senesinde The Girlie Show World Tour‘unun Porto Riko’daki konserinde ülkenin bayrağını bacaklarının arasına sürmüş ve tepki toplamıştır. Çıkan olayların arkasından tüm görseller web ortamından kaldırılmıştır.

2003 senesinde MTV Video Müzik Ödülleri’ne katılan Madonna’nın gösterinin ortasında Britney Spears ve Christina Aguilera ile öpüşmesi vaka yaratmıştır.

2006 senesinde başlatmış olduğu The Confessions Tour kapsamında Live To Tell adlı şarkısını Haç üstünde söylemiş Vatikan’ın da Katoliklerin de dünyanın da dikkatini gene üzerine çekmiştir.

Netice olarak Madonna‘nın Michael Jackson ve Beyonce ile beraber dünya tarihinde bugüne dek adı en oldukça malum 3 ünlüden biri olmasının birçok sebebi var diyebiliriz. Gencecik bir müzisyen iken koskoca bir ikon haline gelmesi oldukça zor olmuş desek asla abartıyor olmayız. New York’a taşındığında boğazına dayanan bıçaklardan, uğramış olduğu tacizlerden, hanım olduğundan görmüş olduğu çirkin muamelelerden sıyrılıp pop müziğe hükmeden bir yıldız haline gelmek kolay bir iş sayılmaz.

Madonna dünya genelinde 300 milyondan fazla kayıt sattı ve Guinness Dünya Rekorları tarafınca tüm zamanların en oldukça satan hanım sanatçısı deklare edildi. ABD Kayıt Endüstrisi Birliği’ne (RIAA) bakılırsa, 20. yüzyılın en oldukça satan hanım rock sanatçısıdır. Madonna, Billboard tarafınca tüm zamanların en oldukça tur kazancını icra eden solo sanatçısı deklare edildi ve 1990’dan bu yana gezim konserlerinden 1.31 milyar Amerikan doları elde etmiş olduğu açıklandı. Madonna, hem de tüm Billboard listelerinin toplamında en oldukça bir numaraya haiz sanatçı rekorunu ve Hot Dance Club Songs sıralamasında 46 bir numara şarkıya haiz olarak bir Billboard sıralamasında en oldukça bir numaraya haiz sanatçı rekorunu kırdı. Madonna, VH1‘ın “Müzikteki En Kuvvetli 100 Hanım” sıralamasında zirvededir ve Time’ın “Son Yüzyılın En Kuvvetli 25 Bayanı” sıralamasında yer almıştır.

Müziği bu kadar etkileyen ve derin izler bırakan bu turneyi seyretmek istersiniz diye düşünüyoruz.

OKUDUYSANIZ yada IZLEDIYSENIZ PAYLAŞIN LÜTFEN HERKES OKUSUN ve IZLESIN.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir