Ana Sayfa / Spor / Polo Nasıl Oynanır?

Polo Nasıl Oynanır?

Polo Nasıl Oynanır?

Polo Nasıl Oynanır?

At üstünde oynanan bir oyun olan polonun zamanı milattan öncesine dayanmaktadır. Orta Asya Türkleri tarafınca milattan ilkin 2000’li yıllarda oynanan “çövgen” oyunu zaman içinde tüm Asya’ya yayılmıştır. Topla oynanan bu oyun Tibet üstünden Hindistan’a geçmiştir. Tibet dilinde “top” anlamına gelen “polo” kelimesi ile anılan bu oyunu İngiliz askerleri 1875 senesinde Hindistan’da görüp beğenmeleri sonucunda ülkelerine götürmüşlerdir. Ve bu şekilde çövgen oyunu Avrupa’da da polo adıyla oynanmaya başlanmıştır. Polo oyunun kuralları ise İngilizlerin Hurlingham Kulübü tarafınca bir yönetmelik çıkartılarak belirlenmiştir.

Polo, at üstündeki 4’er kişilik iki ekip içinde oynanan bir oyundur. Her oyuncunun elinde 1,30 metre uzunluğunda ve yere kadar uzanan hususi sopalar bulunur. Bu sopaların tutulduğu bölümlerin uç kısmında elden yitik düşmelerini engellemek hususi bir kaplama ve bileğe geçirmek için kayış bulunurken, sopanın öteki ucu ise yerdeki topa vurabilmek için çekiç ucu şeklindedir. Mallet isminde olan polo sopasının uç kısmı dayanıklı olması için sert ağaçtan, sopanın uzun olan kısmı ise esnek olması için bir çeşit bambu ağacından yapılmaktadır. Polo oyununda kullanılan top ise 10 santimetre çapında olup beyaz plastik yada çoğu zaman söğüt ağacından yapılmaktadır.

Polo açık havada 275 metreye 145 ila 180 metre içinde değişen uzunluktaki çim sahalarda oynanır. Sahanın her iki tarafında her takıma ilişkin birer kale bulunur. Bu kaleler 7,50 metre aralıkla dikilmiş iki tane direkten oluşurken, kalelerin üst direkleri yoktur. Polo oyununda amaç yerdeki topun oyuncuların ellerindeki sopalar yardımıyla yönlendirilerek rakibin kale direkleri arasından geçirilip skor yapılmasıdır. Polo oyunu her biri 7,5 dakika olan 6 devrede oynanır ve bu devreler “chukker” olarak adlandırılır.

Polo oyununda oyuncular numaralarla anlatılır. 1 numaralı oyuncu gol atmaktan görevli forvet oyuncusudur. 2 numaralı oyuncu ise topu kapmak için uğraşan orta alan saldırı oyuncusudur. 3 numaralı oyuncu takımın lideri olan pivot oyuncudur. 4 numaralı oyuncu da savunmada bulunan takımın geri oyuncusudur.

Tehlikeli bir oyun olan polo, 2 atlı bir de yaya yargıcı tarafınca yönetilir ve oyun kuralları oldukça katıdır. Meydana getirilen kaide dışı hareketlerin derecesine bakılırsa cezası da değişik olurken faul meydana getirilen takıma rakip kaleye 27 metre ya da 55 metre uzaklıktan özgür atış yapma hakkı verilebilir. Oyuncular tehlikeli durumlardan kendilerini korumak için hususi dizlik ve çizme giyerler. Atların da bacaklarını ve tendonlarını korumak için bandaj kullanılır ve atların kuyruklarının polo sopalarına takılmasını önlemek için de at kuyrukları örülür, sarılmış olur ya da bağlanır.

Polo sporunun bir türü de arena polodur. Bu polo türü 3’er kişilik takımlarla ve ortalama 92 metre uzunluğundaki açık ya da kapalı sahada, şişirilebilen deri bir top kullanılarak 6’şar dakikalık 4 periyotta oynanır.

Polo maçlarında eşit güçte olmayan takımların eşit şartlarda karşılaşmalarını sağlamak için çoğu zaman handikap sistemi kullanılır. Bu sistemde her oyuncu 0-10 arası bir gol derecelendirilmesine haizdir.  Her takımın oyuncularının derecelendirilmesi toplanır ve hangi takımın handikapı (derecesi) daha düşükse iki ekip arasındaki handikap farkı kadar puan bu takımın hanesine sayı olarak yazılır.

OKUDUYSANIZ yada IZLEDIYSENIZ PAYLAŞIN LÜTFEN HERKES OKUSUN ve IZLESIN.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir