Ana Sayfa / Spor / Plaj Voleybolu Nasıl Oynanır?

Plaj Voleybolu Nasıl Oynanır?

Plaj Voleybolu Nasıl Oynanır?

Plaj Voleybolu Nasıl Oynanır?

 

 

 

 

Kum zemin üstünde çıplak ayaklarla oynanan bir spor dalıdır plaj voleybolu. Plajların daha oldukca eğlenme ve dinlenme yeri olarak görülmesinden dolayı plaj voleybolu çoğu zaman yaz aylarının keyifli bir etkinliği olarak görülür. Sadece bu spor, yaz olimpiyatlarında kendine yer bulmuş ciddi bir disiplindir.

Plaj voleybolunda saha ölçüleri 16×8 metre iken file uzunluğu ise 8,5 metredir. Plaj voleybolunun oynanacağı sahanın zemininin organik yada suni kumla kaplı olması gerekir. Salon voleybolundan değişik olarak voleybolunda orta çizgi, saldırı çizgisi, ön bölge, oyuncu değişiklik yapma bölgesi, ısınma sahası ve ceza sahası yoktur.

Plaj voleybolunda takımlar 2’şer kişiden oluşur ve takımları yöneten bir koç yoktur. Plaj voleybolu maçlarında değişik takımın oyuncularının değişik renkte forma giymeleri gerekir. Aynı renkte forma giyilmesi durumunda yargıcı tarafınca meydana getirilen kura atışı sonunda bir ekip formalarını değiştirir. Başhakemin izin verdiği durumlar haricinde oyuncular plaj voleybolunu çıplak ayakla oynarlar.

Plaj voleybolunda oyuna başlamadan ilkin kura atışı yapılır. Kurayı kazanan ekip top yada saha tercihi yapar. Kurayı kaybeden ekip ise ikinci setteki tercihi yapar. Ekip oyuncuları sahaya diledikleri pozisyonda yerleşebilirler. Topu alan ekip oyuna servis atarak adım atar. Topun karşı sahaya gönderilmesi gerekir. Karşı sahaya gönderilen topun en fazla 3 vuruş yapılarak yeniden rakip sahaya gönderilmesi gerekir. Topa blok yapıldığı durumlarda ise, blokla meydana getirilen temas ilk vuruş olarak değerlendirilir. Kısaca top, blok meydana getiren takımın sahasında kalırsa bu takımın topu karşı sahaya göndermek için 2 vuruş hakkı kalır. Voleybol topunun karşı sahaya filenin üstünden, antenlerin arasından ve antenlere temas etmeden gönderilmesi gerekir. Plaj voleybolunda topun rakip sahaya parmak plase ile gönderilmesi yasaktır.

Plaj voleybolunda sayı alınması için topun rakip sahaya temas etmesi, rakibin hata yapması yada uyarma alması gerekir. Plaj voleybolunda oyunu 2 set alan ekip kazanır. Bir sette 21 sayıya ulaşan ekip, minimum 2 sayı fark olması şartıyla seti kazanır. 1 sayı fark olan durumlarda ise fark 2 sayı olana kadar set uzar. Eğer ilk 2 set sonucunda beraberlik var ise son set 15 sayı üstünden oynanır. Plaj Voleybolunda takımlar 1. ve 2. sette 7 sayıda bir ve 3. sette 5 sayıda bir oyun alanlarını değiştirirler. 1. ve 2. sette toplam sayı 21 olduğunda teknik mola uygulanır. 3. sette ise teknik mola yoktur. Bunun haricinde takımların her sette 1 mola hakları vardır. Oyuncular, rakip oyuncuya ve oyuna engel olmayacak şekilde rakip sahaya geçebilirler ve anten haricinde fileye ve direklere de temas edebilirler. Plaj voleybolunda takımlar yalnız 2 kişiden oluştuğu için oyuncu değişikliği yoktur. Ek olarak çizgi hakemleri oyuncular gözlükleri silmeleri için havlu taşırlar.

OKUDUYSANIZ yada IZLEDIYSENIZ PAYLAŞIN LÜTFEN HERKES OKUSUN ve IZLESIN.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir