Ana Sayfa / Spor / Plaj Futbolu Nasıl Oynanır?

Plaj Futbolu Nasıl Oynanır?

Plaj Futbolu Nasıl Oynanır?

 

Plaj Futbolu Nasıl Oynanır?

Plaj futbolu, futbolun plajda ya da kumlu bir alanda oynanan, beceri, deneyim ve gol atma becerilerine dayalı olarak oynanan bir futbol çeşididir. İlk olarak kumsallarda herhangi bir kurala bağlı olmadan oynanmaya adım atmıştır. İlk yıllarında futbolun anavatanı kabul edilen Brezilya’da oynandığı için Brezilya plaj futbolunun da anavatanı kabul edilmektedir. 1990’lı yıllarda Beach Soccer Worldwide’ın kurulmasıyla çeşitli kurallar oluşturulmuştur. Plaj futbolu turnuvalarını destekleyen ve bu sporun gelişmesini sağlamaya amaçlayan bu müessese günümüzde plaj futbolunun bu kadar yaygınlaşmasını elde eden en büyük etkendir.

Plaj Futbolunun Kuralları

Saha Ölçüsü: Boyu 35-37 metre, genişliği ise 25-28 metre aralığında olan ayak bileği seviyesinde batan hareketli kumlardan oluşan sahalarda oynanır. Kalelerin boyutu ise, 2.20-5.50 metre boyutlarındadır. Penaltı noktası kaleden 9 metre uzaklıkta yer almıştır ve saha kenarında sarı bayrakla işaretlenmiştir. Ek olarak saha kenarında orta sahada ve korner noktalarında kırmızı bayraklar yer almıştır.

Oyuncular: Her iki ekip da sahada 1 kaleci 4 oyuncu ile doğrusu 5 şahıs ile savaşım eder. Maç esnasında oyuncu değişikliği için herhangi bir sınırlama yoktur. İstenildiği kadar değişim yapılabilir. Oyuncular herhangi bir ayakkabı giyemezler fakat bileklerini korumak için koruyucu kullanabilirler. Kaleci dışındaki oyuncular ellerini kullanamazlar. Takımlar yedeklerle beraber toplam 10 kişiden oluşurlar.

Maç Süresi: Maçlar 12’şer dakikalık 3 devreden oluşur. Maçın bitişinde ne olursa olsun bir galip olur. Eğer 36 dakika sonunda eşitlik bozulmaz ise 3 dakikalık bir extra süre oynanır. Eşitlik hala devam ediyorsa birebir penaltılara geçilir.

Hakemler ve Cezalar: Plaj futbolu maçları 3 yargıcı tarafınca yönetilir. Bunlardan iki tanesi saha içindeki vakaları gözlemler, diğeri ise yedek kulübelerinden mesuldür. Maçlarda süre ise hakemlerin kontrolünde değildir. Vakit geriye sayar ve süre dolduğunda maç direkt biter. Hakemler

oyunculara sarı ve kırmızı kartlarla ceza verirler. Kırmızı kart gören oyuncu 2 dakika süresince kenarda bekler. Bu süre içinde kırmızı kart gören oyuncunun ekibi maçı noksan oyuncuyla oynar. Kırmızı kart gören oyuncu oyuna yine giremez. 2 dakikanın sonunda yerine başka bir oyuncu oyuna dahil olur. Eğer

bir oyuncu sarı kart görürse, 2 dakikalığına oyun haricinde kalır. Fakat süre bittiğinde oyuna yine dönebilir. Eğer bir ekip 3 kişinin altında kalırsa karşı ekip hükmen kazanır. Ofsayt kuralı yoktur. Taç atışlarını ve kaleci vuruşlarını el ve ayakla yapmak mümkündür.

OKUDUYSANIZ yada IZLEDIYSENIZ PAYLAŞIN LÜTFEN HERKES OKUSUN ve IZLESIN.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir