Ana Sayfa / Kitaplar / Piyanoya Can Veren Adam: Fazıl Say

Piyanoya Can Veren Adam: Fazıl Say

Fazıl Say 14 Ocak 1970’te Ankara’da dünyaya geldi. Dudak yarığı ile doğan Say bebekliğinde bir ameliyat geçirdi ve dudağı dikildi. Doktorun üflemeli çalgı çalması önerisiyle melodika çalmaya başladı.

Dört yaşlarında piyanoya başlamış olan Say, ilk eserini 1984 senesinde hemen hemen on dört yaşlarındayken besteledi. 1987 senesinde Ankara Devlet Konservatuvarı’nda piyano ve kompozisyon bölümünü tamamlamasının arkasından kazanılmış olduğu Alman bursuyla eğitimini Düsseldorf Müzik Yüksek Okulu’nda sürdürdü. Başarılarını burada da devam ettiren Say 1991 senesinde konçerto solisti diplomasını aldı, arkasından 1992’de Berlin Tasarım Sanatları ve Müzik Akademisi’nde piyano ve oda müzik öğretmenliğine getirildi.

1994’te Genç Konser Solistleri Avrupa Yarışması’nda ve 1995 senesinde kıtalararası yarışmada birinci oldu. 1997 senesinde “Kara Toprak” adlı piyano eseriyle internasyonal alanda dikkatleri çekti ve bu gelişmeler ışığında konser kariyerine başladı.

Konser kariyerine başlamasının arkasından başarı basamaklarını hızla çıkarak büyük orkestral formlara dönüştü. Nazım Hikmet ve Metin Altıok’un şiirlerinden almış olduğu ilhamla Carl Orff benzer biçimde bestecilerin geleneğini sürdüren eserler besteledi. Bu bestelerinde çağıl Avrupa enstrümanlarının yanı sıra Türk enstrümanlarını da kullandı. Ek olarak Zürih Üniversitesi’nin isteği üstüne Albert Einstein anısına bir orkestra eseri ve Mozart’ın 250. ölüm senesinde Viyana’daki kutlama komitesinin isteği üstüne bir bale müziği besteledi.

2010 senesinde prömiyeri meydana getirilen “İstanbul” adlı ilk senfonisi ile daha büyük bir başarıya ulaşmıştır. Bu senfoni kendisine 2013 senesinde üçüncü Echo Klasik Müzik Ödülünü kazandırdı. 2011 senesinde Schleswig-Holstein Müzik Festivali tarafınca verilen sipariş üstüne Ömer Hayyam’ın yaşamını ve eserlerini özetleyen bir klarnet konçertosu yazdı.

Kariyeri süresince New York Filarmoni, Sankt Peterburg Filarmoni, Amsterdam Concertgebouw, Viyana Filarmoni, İsrail Filarmoni, Fransa Ulusal Orkestrası ve Tokyo Senfoni benzer biçimde fazlaca mühim orkestralar eşliğinde konserler verdi.Toplamda 32 albüm ve 7 kitap çıkardı. Ek olarak 2008 senesinde Avrupa Birliği tarafınca kültür elçisi unvanıyla göreve getirildi.

Besteleriyle Dünya ve Türk müziğine damgasını vuran Say, 2015 senesinde kurup genel müzik direktörlüğünü üstlendiği Nazım Hikmet korosunda çalışmalarına ve konserlerine devam etmektedir.

OKUDUYSANIZ yada IZLEDIYSENIZ PAYLAŞIN LÜTFEN HERKES OKUSUN ve IZLESIN.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir