Ana Sayfa / Galeri / Pisa Kulesi Hakkında Az Bilinen Gerçekler

Pisa Kulesi Hakkında Az Bilinen Gerçekler

İtalya’nın Pisa kentinde bulunan, o meşhur eğik Pisa Kulesi‘ni bilirsiniz. Turistlerin onu ittirmeye çalışır şeklinde yapmış olduğu pozlarıyla tamamımız onlarca defa karşılaşmışızdır. Peki Pisa Kulesi’nin yalnızca eğik olmak haricinde daha birçok özelliği bulunduğunu biliyor musunuz? İşte Pisa Kulesi’nin azca malum özellikleri…

1. Pisa Kulesi’nin inşası 200 yıl sürmüştür.

İtalya’nın dere kenarında yer edinen Pisa şehrinde bulunan ve halk katedraline birlikte rol alan bu çan kulesinin inşasına Ağustos 1173’de başlanmıştır. 1178 yılıyla birlikte, o zamanda eğilmeye başlamış olan kulenin yapımına ara verilmek zorunda kalınmıştır. Öteki İtalyan devletleriyle olan askeri çatışmalar sebebiyle 1272 yılına kadar inşaat yarım kalmıştır. Bu yıldan sonrasında 12 yıl daha devam edebilen inşaatı bu sefer de başka bir cenk durdurmuştur. İnşaatın son adımı 14. yüzyılın başlarında başlamış ve sonucunda, kulenin tamamlanmasıyla 1372 senesinde sonlanmıştır.

2. Kule fena planlanmış tasarım planları yüzünden eğilmiştir.

Eğik duruşu Pisa’nın ikonik bir hale gelmesinin sebebi olsa da, bu durum daha iyi bir planla engellenebilirdi. Pisa Kulesi’nin temelinin kum, kil ve Tuscan nehirlerinin birikiminden oluşan bir karışımdan meydana gelmesi, yapının inşasının ilk yıllarından başlayarak eğilmesine sebep olmuştur. Her neyse ki, bu hatanın erkenden fark edilmesiyle bina bu zamanki halini alabilmiştir.

3. Bina değişik yönlere eğilmektedir. 

1272’de yapımına devam eden inşaatın eğikliği düzeltilmek istenmiştir fakat kulenin katları eklendikçe, kuzeye doğru yatık olan bina güneye doğru eğilmeye adım atmıştır. Şu demek oluyor ki kulenin eğilmesini engellemeye yönelik yapılanların pek de bir faydası olmamıştır. Süre geçtikçe eğilmeye de devam etmiştir. 2008 senesinde, kule uzun bir zamandan sonrasında ilk kez, yine eğilmeye adım atmıştır.

4. Kule bundan sonrasında da eğilmeye devam edebilir.

Tüm çabalara karşın, binanın yalnızca 200 yıl kadar daha eğilmeden duracağı düşünülmektedir. Eğer tüm her şey aynı şekilde kalabilirse, bina 23. yüzyılın başlarına kadar olduğu şeklinde duracak, ondan sonrasında gene eğilmeye başlayacaktır.

5. Eğik kule Pisa İtalya’daki birkaç eğik kuleden birisidir.

Dere kıyısında olan Pisa şehrinin yumuşak zemini dolayısıyla, Pisa Kulesi haricinde eğilmiş olan birkaç bina daha bulunmaktadır. Bunlardan birisi 11. yüzyılda inşa edilmiş olan San Michele degli Scalzi Kilisesi, bir diğeri ise 12. yüzyılda inşa edilen Nicola Kilisesi‘dir.

6. Mussolini kuleyi düzeltmek istemiş fakat kulenin durumu daha kötüye gitmiştir.

1934 senesinde İtalyan diktatör Benito Mussolini, ulusunun şöhretine kir sürdüğü nedeni öne sürülerek kuleyi düzleştirmek istemiş ve bunun üstüne çalışmalara başlanmıştır. Mussolini’nin talimatıyla kulenin temelinde yüzlerce delik açılmış ve eğiminin düzelmesi için bu deliklere çimento pompalanmıştır. Fakat ağır çimento kulenin toprağa daha oldukca batmasına ve daha da eğilmesine yol açmıştır.

7. Bina 2. Dünya Savaşı’nda askeri üs olarak kullanılmıştır.

Kulenin ayırt edici silueti onun kolay bir hedef bulunduğunu düşündürse de, Alman ordusu bu şekilde düşünmemiştir. Aksine konumu sebebiyle savaşı seyretmek açısından oldukça uygun bir yer olarak görülmüştür.

8. Amerikan Birlikleri binayı yok etmeme sonucu almıştır.

Amerikan ordusu düşman kuvvetlerinin tüm kaynaklarını ve binalarını yok etmekle görevli olsa da Pisa Kule’sinden öylesine etkilenmiş olacaklar ki, kuleyi yok etmemeye karar vermişlerdir.

OKUDUYSANIZ yada IZLEDIYSENIZ PAYLAŞIN LÜTFEN HERKES OKUSUN ve IZLESIN.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir