Ana Sayfa / Spor / Pilates Bacak Hareketleri

Pilates Bacak Hareketleri

Pilates Bacak Hareketleri

Pilates Bacak Hareketleri

Pilateste vücudun tüm kas grupları için çeşitli egzersizler bulunur. Bacaklarını güçlendirmek ve sıkılaştırmak isteyenlerin uygulayabileceği fazlaca ergonomik pilates hareketleri vardır. Bacaklarını inceltmek isteyenlerin yapabilecekleri belli başlı 2 tane pilates hareketini anlatacağız.

Birinci hareket için malzemeler

1 tane pilates halkası

Yapılışı

Matınızın üstünde yanlamasına ve vücudunuz dümdüz olacak şekilde yatın. Pilates halkanızı iki ayağınızın içinde tutun. Alttaki bacağınız yerden 2-3 santimetre kadar yukarıda durmalıdır. Karnınızı yukarı doğru çekip sıkıca tuttuktan sonrasında, halkanızı iki bacağınızı da kullanarak, yedirerek sıkın. Bu şekilde 40 yine yapın ve aynısını öteki tarafa dönerek yine uygulayın. Bu hareket iç bacak kaslarınızı çalıştırır ve iç bacağınızın sıkılaşarak incelmesini sağlar.

İkinci hareket için malzemeler

2 tane lastik

1 tane yastık

Yapılışı

Bu hareket için lastiklerinizi enlemesine bir demire ilmek atarak bağlayın. Lastiklerinizi bağladığınız demirden birazcık mesafe bırakarak sırt üstü yatın. Mesafeyi ne kadar uzun tutarsanız bacaklarınız o denli fazla çalışır. Bu güçlük oranına, lastiğinizin esnekliğine ve bacaklarınızın gücüne nazaran kendiniz karar

verin. Bel ve kalçanızın altına yastığınızı yerleştirin. Arkasından, demire bağlamış olduğunuz lastiklere ayaklarınızı geçirin ve dizlerinizi kırın. Topuklarınızı, v harfi şeklini alacak halde birleştirin.

Bacaklarınızı dümdüz uzattığınızda ayaklarınızın yerden yüksekliği, kapı koluna bakacak hizada olmalıdır. Bu pozisyonu aldıktan sonrasında, dizlerinizi olabildiği kadar kendinize çekin ve yine dümdüz

uzatın. 40 yine yaptıktan sonrasında aynı getirip götürme hareketini bu sefer tam uzatıp çekmeden, yarısı

 

kadar mesafede uzatıp çekerek yapın. Hareketi bacaklarınızın algılayabilmesi için aşırı süratli yapmamaya dikkat edin. Bu egzersiz bacaklarınızla birlikte kasıklarınızı da çalıştırır. Hareketi uygularken devamlı karnınızı yukarı çekili, sıkı halde tutun.

Uyarı: Lastikleri ayağınıza taktıktan sonrasında belinizi yerden kaldırmanız sakıncalıdır. Lastiğinizi takmadan ilkin yastığınızı yerleştirmiş olmaya dikkat edin.

Alt bacaklar, kısaca baldır ve ayak bileği bölgesini inceltmek için daha fazlaca esneme hareketleri yapılması önerilir. Bacak arkasını esnetme hareketlerini sırt üstü yattıktan sonrasında lastik yada halkanızı ayağınıza takıp, dümdüz tuttuğunuz bacağınızı yüzünüze doğru çekerek yapabilirsiniz. Belinde mesele olanlar bu hareketi belinin altına minik top yada kalınca bir yastık koyarak yapmalıdır.

OKUDUYSANIZ yada IZLEDIYSENIZ PAYLAŞIN LÜTFEN HERKES OKUSUN ve IZLESIN.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir