Ana Sayfa / Spor / Paten Kayarken Nelere Dikkat Edilir?

Paten Kayarken Nelere Dikkat Edilir?

Paten Kayarken Nelere Dikkat Edilir?

Paten Kayarken Nelere Dikkat Edilir?

 

Dünyada oldukca popüler olan paten açık alanlar ve parklarda meydana getirilen bir spor türüdür.

Türkiye’de de popülaritesi her geçen gün artar.

Tekerler, patenin tabanına düz şekilde sıralanarak ya da 2 önde 2 arkada olarak yerleştirilir.

Ayak bileğini saracak şekilde boğazlı olarak bot benzeri yapılmıştır.

Bunun sebebi paten kayarken manevralar esnasında ayak bileğinin incinmesini önlemektir.

Paten kaymak, bacak kaslarının gelişmesini ve kişinin fizyolojik beceri kazanmasını sağlar.

Herhangi bir yaş sınırlaması bulunmayan paten kullanımı keyifli olmasıyla birlikte dikkat edilmemesi durumunda tehlikesi de bulunan bir spordur.

Bu tehlikelerden korunmak için dikkat edilmesi ihtiyaç duyulan birkaç şey vardır.

  • İlk başta paten seçimi gelir. Paten seçerken dikkat edilmesi ihtiyaç duyulan en mühim şey ayak numarasına uygun ve bileği iyi saran patenin seçilmesidir. Ayağa büyük gelen patenle kayarken ayak, patenin içinde hareket edeceğinden denge problemi yaşanabilir ve burkulmalara sebep olabilir.
  • Patende, dengede durmak önemlidir. Ana caddelerde ya da kalabalık alanlarda kaymaya başlamadan ilkin yeteri kadar denge alıştırmaları yapılmalıdır.
  • Paten kullanımını daha güvenli bir halde gerçekleştirmek için her seferinde kask, eldiven, dizlik, bilezik şeklinde koruyucu malzemeler kullanılmalıdır.
  • Düşme durumlarında eklem yerlerinin ve başın korunması oldukca önemlidir. Bu sebeple güvenlik amaçlı malzemelerin kullanımı dirimsel ehemmiyet taşır. Ergonomik yapılıp öğrenmeden ilkin yollara ve kalabalık alanlara çıkılmamalıdır.
  • Paten kaymaya yeni başlamış olan kişilerin, düz ve engelsiz zeminlerde ergonomik hayata geçirmeye başlamaları, dengede durmayı öğrenmelerini daha kolaylaştıracaktır. Düşmemeye ya da düşerken bedeni darbelerden uzak tutacak şekilde düşmeye emek harcamaları önemlidir.
  • Açık alanlarda paten kayarken kulaklıkla müzik dinlenmemelidir. Yolun sağ tarafınca gidilmelidir.
  • Patenlerin 5 çeşidi bulunur. Bunlar; fitnes, urban, slalom, agresif ve hız olarak adlandırılır. Yeni başlamış olan kişilerin fitnes paten türü ile başlamları daha uygundur. Sürüş tekniği kazanıldıktan ve kafi ergonomik yapıldıktan sonrasında uzmanlaşılmak istenen alan doğrultusunda uygun patenler seçilmelidir. Urban, bozuk zeminlerde kullanım için uygunken; slalom, manevra kabiliyeti daha yüksek bir patendir. Agresif, rampa ve trabzanlardan kaymak için ve hız pateni ise öteki patenlere gore daha süratli sürüş için büyük tekerleklerle tasarlanmış patenlerdir.

OKUDUYSANIZ yada IZLEDIYSENIZ PAYLAŞIN LÜTFEN HERKES OKUSUN ve IZLESIN.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir