Ana Sayfa / Spor / Paten Çeşitleri

Paten Çeşitleri

Paten Çeşitleri

Paten Çeşitleri

 

 

 

Paten, adını almış olduğu spor dalına ilişkin bir malzemedir. Sadece paten seçimi yapmadan ilkin ne olursa olsun terim içerikli araştırma yapmış olup sonrasında karar vermek gerekir.
İşte sayabileceğimiz birkaç paten çeşidi:

Fitness Pateni:
4 tekerlekli ve sağ ayağında fren bulunan paten çeşididir. Ulaşım ya da spor amaçlı kullanılabilir. Deniz kenarında dolaşmak, uzun mesafe gitmek, spor yapmak istiyorsanız almanız ihtiyaç duyulan paten çeşidi budur. Bu paten 4 tekere haizdir ve tekerlerin sertliği 82A dolaylarındadır. Teker çapları 72 mm’ dir.

Slalom Pateni:
Slalom S çizme hareketidir. Ve adından da anlaşıldığı suretiyle bu paten çeşidiyle artistik hareketler yapmak mümkündür. Slalom pateni ilk bakışta Fitness patenine benzer. Sadece manevra kolaylığı sağlaması açısından slalom patenlerinin frame kısmı daha kısa tasarlanmıştır. Tüm modellerde olmamakla beraber kimi modellerde ortada yer edinen tekerler ayarlanabilir özelliktedir. Bu paten çeşidi slalom yapmanın haricinde düzgüsel sürüş için de uygundur.

Hız Pateni:
Bu paten çeşidinde 4 yada 5 teker bulunur. Teker çapları 110 mm dolaylarındadır. Rulmanları kaliteli tasarlanmıştır. Paten botlarının özelliği kısa olmalarıdır. Boyları bileğe kadardır. Bu paten çeşidinin tekerlerinin büyük olması sürüşte birazcık güçlük yaşatabilir. Bu yüzden hız pateni almak için daha ilkin fitness pateni kullanmış olmak uygun olacaktır.

Hokey Pateni:
Sokak hokey oyuncularının kullanımına uygun tasarlanmıştır. Teker çapı 70 mm dolaylarındadır. Paten botları bileğin üstüne kadar çıkar. Ani dönüşler için uygun bir paten çeşididir.

Agresif Paten:
Tekerleri fitness pateniyle karşılaştırıldığında hem daha ufak hem daha serttir. Paten botu oldukça uzundur ve bileği sakınan öze, sert bir malzemeden üretilmiştir. Tüm parçalarını söküp isterseniz yine takabilirsiniz. Düz paten kaymanın bunaltıcı bulunduğunu düşünüyor ve trabzanların üstünde kaymak, yüksek yerlerden atlamak istiyorsanız agresif paten size uygun olan patendir.

Off Road Paten:
Engebeli alanlar için tasarlanmış bir paten çeşididir. 2 ya da 3 tekerli modelleri bulunmaktadır. Tekerleri havalı teker özelliğindedir ve 150 mm dolaylarındadır. Ağır bir paten çeşididir. Bu yüzden taşıması uzun solukta ayak bileklerini yorar.

Urban Paten:
Bu patenler birazcık fitness birazcık da agresif paten özelliklerine haizdir. Şu demek oluyor ki hem düz sürüşler için, hem de rampalardan ya da trabzanlardan sıçramak için tasarlanmıştır. Teker çapları 80 mm dolaylarındadır.

OKUDUYSANIZ yada IZLEDIYSENIZ PAYLAŞIN LÜTFEN HERKES OKUSUN ve IZLESIN.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir