Ana Sayfa / Konser / Özel Tiyatrolar 2017-2018 Sanat Sezonu Yardımları Açıklandı

Özel Tiyatrolar 2017-2018 Sanat Sezonu Yardımları Açıklandı

 

Bakanlığımızca hususi tiyatroların projelerine meydana getirilen yardımlardan yararlanmak suretiyle, 155 ustalaşmış, 54 çocuk oyunu, 152 amatör ve 77 geleneksel kategoride olmak suretiyle toplam 438 hususi tiyatro müracaat yapmıştır. Bu sayı, bu zamana kadar Bakanlığımız yardımlarından yararlanmak suretiyle bir sanat sezonunda meydana getirilen en yüksek müracaat sayısıdır.

Özel tiyatroların başvuruları, Bakanlığımız Müsteşarı Sayın Ömer ARISAY’un Başkanlığında, Müsteşar Yardımcısı Nihat GÜL, Güzel Sanatlar Genel Müdürü Doç. Dr. Murat Salim TOKAÇ, Devlet Tiyatroları Genel Müdürü A. Nejat BİRECİK, Yakın Doğu Üniversitesi Sahne Sanatları Fakültesi Dekan V. Prof. Dr. Bozkurt KURUÇ, Yönetmen – Tasarımcı M. Nurullah TUNCER ve Dramaturg S. Sümeyye KARAARSLAN’dan oluşan Değerlendirme Komisyonu tarafınca incelenmiştir.

Değerlendirme Komisyonu, bu zamana kadar bir sanat sezonu için dağıtılan en yüksek miktar olan toplam 5.234.000.-TL ödeneğin, 109 ustalaşmış, 39 çocuk oyunu, 41 amatör ve 40 geleneksel olmak suretiyle toplam 229 hususi tiyatronun projesine dağıtılmasına karar vermiştir.

Değerlendirme Komisyonu tarafınca, Türk tiyatrosunu tüm yönleriyle desteklemek amacıyla son yıllarda olduğu şeklinde Türk oyun yazarlarının eserlerine öncelik verilmiş, ustalaşmış tiyatrolar kategorisinde yardım yapılması uygun görülen projelerden Türk oyun yazarlarına ilişik olanlarına bütçe imkânları çerçevesinde ek bir maddi katkı yapılması sağlanmıştır. Bu uygulamanın, son yıllarda Bakanlığımıza müracaat meydana getiren hususi tiyatroların daha oldukça Türk oyun yazarlarına ilişik eserleri tercih etmesine niçin olduğu ve bunun sonucunda da Türk tiyatrosunun gelişmesine mühim bir katkı sağlandığı görülmektedir. 2002 senesinde ustalaşmış kategoride müracaat meydana getiren hususi tiyatroların ortalama %55’i Türk oyun yazarlarına ilişik eserleri tercih etmişken; 2017 senesinde bu oran %80’in üstünde bir seviyeye terfi etmiştir.

Ustalaşmış Tiyatrolar; http://www.guzelsanatlar.gov.tr/TR,194479/profesyonel-tiyatrolar.html

Geleneksel Tiyatrolar; http://www.guzelsanatlar.gov.tr/TR,194480/geleneksel-tiyatrolar.html

Çocuk Oyunu Tiyatroları; http://www.guzelsanatlar.gov.tr/TR,194481/cocuk-oyunu-tiyatrolari.html

Amatör Tiyatrolar; http://www.guzelsanatlar.gov.tr/TR,194482/amator-tiyatrolar.html

OKUDUYSANIZ yada IZLEDIYSENIZ PAYLAŞIN LÜTFEN HERKEZ OKUSUN HERKEZ IZLESIN. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir