Ana Sayfa / Kitaplar / Oyunculuk Sanatının Yeryüzü Kataloğu

Oyunculuk Sanatının Yeryüzü Kataloğu

İstanbul Data Üniversitesi Yayınları, günümüzün önde gelen tiyatro kuramcıları tarafınca kaleme alınan “Oyuncunun Gizli saklı Sanatı – Tiyatro Antropolojisi Sözlüğü” isminde eseri okuyucularla buluşturdu

Uygar tiyatro sanatının kurucularından Eugenio Barba ile tiyatro profesörü Nicola Savarese tarafınca derlenen, uzun soluklu bir çalışmanın ürünü “Oyuncunun Gizli saklı Sanatı – Tiyatro Antropolojisi Sözlüğü” isminde yapıt İstanbul Data Üniversitesi Yayınları’ndan çıktı.

Lügat biçimindeki kitap, belli bir yaklaşım kolaylığı sağlamanın yanı sıra, oyunculuk sanatının bir “yeryüzü kataloğu” olarak bu alandaki en kapsamlı eserlerden biri olma özelliği taşıyor.

Kitap, insanlık kadar eski ve o denli yaygın oyun olgusunu yüzyıllardır değişmemiş toplumlarda inceleyen öncü adlardan Eugenio Barba ve Internasyonal Tiyatro Antropolojisi Okulu’nun kurucusu Nicola Savarese’nin derinlemesine incelemelerinden oluşuyor.

Eserde, tiyatro antropolojisinden alıştırmalara, Avrasya tiyatrosundan Batılı ve Doğulu örneklere, küreselleşmeyle beraber giderek yok olan geleneksel biçimler ve kültürel farklılıklara kadar birçok mevzu ele alınıyor.

Dünyanın her yerinde tiyatro öğrencilerinin yararlandığı bu mühim yapıt, Türkiye’de de kıymetli bir kaynak kitap olarak öne çıkıyor.

OKUDUYSANIZ yada IZLEDIYSENIZ PAYLAŞIN LÜTFEN HERKEZ OKUSUN HERKEZ IZLESIN. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir