Ana Sayfa / Spor / Overhead Press Nasıl Yapılır?

Overhead Press Nasıl Yapılır?

Overhead Press Nasıl Yapılır?

Overhead Press Nasıl Yapılır?

 

 

 

Overhead press , öteki bir adıyla press hareketi omuz, karın ve bacak kaslarını etken bir halde çalıştırmaktadır. Bu hareket 1972 yılına kadar halter yarışmalarında kullanılmaktaydı. Hareketin yanlış uygulanabilmesinden dolayı press hareketi müsabakalardan çıkartılmıştır.

Yararları:

  • Overhead press hareketi yardımıyla omuz, karın, bel, kol ve bacak kasları güçlenmektedir.
  • Yüksek efor ve güç gerektiren spor branşlarında sporculara avantaj sağlamaktadır.

Uygulanışı:

Bu harekete başlarken kullanılacak olan bar, göğüs hizasında racke denilen bölüme yerleştirilir. Bu işlemden sonrasında bar, sıkı fakat rahatsız olunmayacak şekilde kavranmalı ve ön kol kemiklerinin üstünde durmalıdır. Bar, parmaklara yakın olan bölge ile tutulmamalıdır. Sonrasında göğüs yukarıya doğru kaldırılır. İki ön kol yere düz bir halde uzatılarak bar tutulmalıdır. Bu esnada dirsekler, ileriye doğru bakmalı ve barın ilerisinde gözükmelidir. Hareket esnasında ön kollar yere paralel durmamalıdır. Overhead press hareketini yaparken kalça ve karın kaslarınızı sıkmanız gerekmektedir. Bacaklarınızı açıklığı omuz genişliğinde açın. Belin şekli de düz fakat çapraz bir halde geriye doğru eğik olmalıdır. Press hareketinde boynunuzu kaldırılmanıza gerek yok. Boyun kaslarının organik olarak kalması gerekmektedir. Overhead pozisyonunu aldıktan sonrasında bar yukarıya doğru kaldırın. Barın düz bir halde tutulması gereksiz enerji harcamasının önüne geçer. Barı kaldırma esnasında kafanızı geriye doğru çekin. Bar alnınızın hizasını geçmiş olduğu vakit gövdenizi ileriye doğru hareket ettirin ve itin. Belin ileriye doğru itilmesi hareketi, kalçaların geriye doğru itilmesi ile yapılmalıdır. Hareketin bel ile yapılması yanlıştır. Belinizin düz olmasına dikkat edin. Barı tamamen yukarıya kaldırdıktan sonrasında bacakların, dirseklerin ve omuzların durağan(durgun) bir halde durduğundan güvenilir olun. Omuzların durağan(durgun) bir halde yukarıya kaldırılması ile barın ense üstünde olması sağlanır. Böylece bele inen yük azalmış olacaktır. Barı yukarıya kaldırma hareketinden sonrasında, barı düz bir halde indirin. İndirme hareketinde düz bir hizada belinizi geriye doğru itmeyi ihmal etmeyin.

Barın kaldırılırken düz bir halde, vücuda yakın durması hareketin doğru yapılmasını sağlar. Hareket düz bir halde yapılmazsa, barın tüm ağırlığı vücudun tek bir noktasına biner. Bunun yanında kat edilen mesafe de artar. Vücudun dik ve sağlam durması hareketin en mühim noktasıdır.

OKUDUYSANIZ yada IZLEDIYSENIZ PAYLAŞIN LÜTFEN HERKES OKUSUN ve IZLESIN.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir