Ana Sayfa / Galeri / Osman Hamdi Bey’in tablolarının anatomisi çözülüyor

Osman Hamdi Bey’in tablolarının anatomisi çözülüyor

Bank of America Merrill Lynch tarafınca dünya genelinde hayata geçirilen “Sanatı Koruma Projesi” kapsamında, Türkiye’den, Sabancı Üniversitesi Sakıp Sabancı Müzesi koleksiyonunda yer edinen Osman Hamdi Bey tablolarının konservasyon ve araştırma çalışmalarının yürütülmüş olduğu bir proje gerçekleştiriliyor.

Proje kapsamında Türk sanat tarihinin mühim sanatçılarından Osman Hamdi Bey’in altı tablosu, kullanılan teknik ve araç-gereç bakımından titizlikle inceleniyor.

S.Ü. Sakıp Sabancı Müzesi’nin koleksiyonunda yer edinen ve proje kapsamında incelenen öteki Osman Hamdi Bey tabloları ise “Kuran Okuyan Adam”, “Camii”, “Kokana Despina”, “Naile Hanım’ın Portresi” ve “Beyaz Vazoda Çiçekler”.

Araştırma sonrasında eserler 2017’nin ilk yarısında açılması beklenen Osman Hamdi Bey sergisi ile sanatseverlerle buluşacak.

Konservatörlerin resimler üstündeki onarım çalışmalarını halletmeye başlamadan önceki araştırma sürecinde, sanatçı tarafınca kullanılmış araç-gereç ve tekniklerin incelenmesi, yaratı üstünde daha ilkin meydana getirilen onarımlar ve yüzeyde görülemeyen hasarlar hakkında data sağlıyor.

Konservatörler tarafınca çoğunlukla kullanılan X-Radyoloji tekniğiyle, X-Ray ışınının değişik yoğunluklardaki materyallerin içinden geçerek çıplak gözün tespit edemediği bilgiler ortaya çıkarılıyor.

Resimde kullanılan materyallerin bir çok, atomik yapısına bakılırsa değişim göstermek suretiyle, X-Ray ışığında geçirgen olma özelliği taşıyor.

Böylece bu işlemle, resmin ilk aşamasından itibaren geçirdiği aşamalar izlenebiliyor.

Hem sanatçının tuval üstünde yapmış olduğu değişimler hem de fotoğraf üstünde sonradan meydana getirilen onarımlar görülebiliyor.

Osmanlı İmparatorluğu’ndan Türkiye Cumhuriyeti’ne uzanan bir süre aralığında kültür ve sanat hayatına yapmış olduğu eşi olmayan katkılarıyla malum Osman Hamdi Bey imzalı “Arzuhalci” eserinin X-Ray taramasında sanatçının tuval üstünde kullandığı teknik, fırça hareketleri ve kademeli olarak eserde yapmış olduğu değişimler açıkça görülüyor.

Resimde daha açık renkte görünen kısımlar, sanatçının içinde kurşun barındıran pigment kullandığı bölgeleri ifade ediyor.

Meydana gelen projenin bilimsel danışmanlığını Sabancı Üniversitesi Sakıp Sabancı Müzesi Fotoğraf ve Uygar Sanat Konservasyon Uzmanı ve Danimarka Güzel Sanatlar Akademisi mensubu Filiz Güçlü üstüne alıyor.

Projenin bilim komitesini ise Filiz Güçlü’nin yanı sıra Getty Konservasyon Enstitüsü Kimya Uzmanı Lynn Lee, Sabancı Üniversitesi Mühendislik ve Tabiat Bilimleri Fakültesi Araç-gereç Bilimi ve Mühendislik Programı Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Mehmet Ali Gülgün, Sabancı Üniversitesi Nanoteknoloji Araştırma ve Uygulama Merkezi SUNUM’da vazife meydana getiren Dr. Meltem Sezen ve Dr. Feray Bakan oluşturuyor.

Merrill Lynch Yatırım Bank A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Banu Başar, proje hakkında şunları söylemiş oldu: “Dünya genelinde yürüttüğümüz Sanatı Koruma Projesi ile bir taraftan sanat eserlerinin korunmasını amaçlarken; bir taraftan da toplumların kültürel zenginliğine ve eğitimine katkıda bulunmayı amaçlıyoruz.

Bu sayede değişik kültürler ve gelenekler içinde uyum ve karşılıklı saygı ortamı oluşturmayı hedefliyoruz.

Bu sebeple Sabancı Müzesi ile Osman Hamdi Bey koleksiyonunun korunması amacıyla yaptığımız ortaklaşa iş bizim için bir gurur deposu.

Bu çalışmanın gelecek nesillerin eğitimine ve sanata olan ilgisine katkıda bulunacağını düşünüyoruz.”

Bank of America Merrill Lynch Sanat Eserleri Koruma projesi kapsamında dünya genelinde kâr amacı gütmeyen müzelere meydana getirilen bağışlar yardımıyla, tarihsel yada kültürel öneme haiz ve yok olma tehlikesi altındaki eserlerin korunması sağlanıyor.

Şirket, programın hayata geçirildiği 2010 yılından bu yana, 29 değişik ülkedeki müzelerde gerçekleşen 100’den fazla koruma projesine kaynak sağlamış oldu.

Bu eserler içinde Londra’da, Society of Antiquaries’de yer edinen Magna Carta’nın 2 kopyası, Gustave Courbet’in Paris Orsay Müzesi koleksiyonundaki görkemli tablosu “L’Atelier du peintre” (Sanatçının Stüdyosu), Pablo Picasso’nun New York Guggenheim Müzesi’nde sergilenen “Ütü Meydana getiren Hanım” tablosu, Kan Eitoku’nun Tokyo Ulusal Müzesi’nde yer edinen ve Japon Hükümeti tarafınca ulusal gömü kapsamına alınan 16’ıncı yüzyıldan kalma sekiz kattan oluşan paneli ile Johannesburg, Wits Sanat Müzesi’nde yer edinen Gerard Sekoto imzalı bir fotoğraf koleksiyonu bulunuyor.

Program kapsamında, Osman Hamdi Bey’in eserlerinin yanı sıra, Türkiye’den geçtiğimiz yıllarda koruma altına alınan başka eserler de bulunuyor.

İstanbul Rezan Özgü Müzesi’nde sergilenen ve MÖ 9-7’inci yüzyıllar arasına tarihlenen Urartu Mücevherleri koleksiyonu proje kapsamında korunmaya alındı.

Ek olarak, gene İstanbul’daki Türk ve İslam Eserleri Müzesi bünyesinde yer edinen 8’inci yüzyıl Emevi süreci bir Kur’an’ın restorasyonu da bu kapsamda gerçekleşen emekler içinde yer ediniyor.

OKUDUYSANIZ yada IZLEDIYSENIZ PAYLAŞIN LÜTFEN HERKEZ OKUSUN HERKEZ IZLESIN. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir