Ana Sayfa / Video / Orijinalleri Kadar Sevilen Cover Şarkılar

Orijinalleri Kadar Sevilen Cover Şarkılar

Bazı şarkıları o şekilde fazlaca severiz ki değişik bir versiyonunu duyduğumuzda o yoruma alışmamız epey zor olur. Bağrımıza bastığımız şarkıları, kim söylerse söylesin, orijinalinin yerini tutmayacağını düşünerek başka kişilerden dinlemeyi reddederiz. Fakat bazı coverlar var ki, şarkının orijinali kadar başarıya ulaşmış olabilmiş hatta kimileri için aslolan versiyonunun önüne bile geçmiştir.

Bunlardan aklımıza gelen örnekleri sizler için sıralamak istedik. Hem bir zamanlar çokça duyduğumuz şarkıları hatırlamış olmak, hem de değişik versiyonlarını dinlememiş olanlar için alternatif olması adına birkaç örneği beğeninize sunmaktayız.

1. Vanilla Sky – Umbrella (Rihanna ft. Jay-Z)

Rihanna’nın 2007 senesinde çıkardığı “Umbrella” şarkısı İtalyan grup Vanilla Sky tarafınca başarıya ulaşmış bir halde tekrardan yorumlandı. Grubun yalnızca şarkıyı değil klibi de kendilerince yorumlayarak keyifli ve güzel bir iş ortaya çıkardığını belirtelim.

2. Fall Out Boy – Beat It ft. John Mayer (Michael Jackson)

Michael Jackson’ın Thriller albümünde yer edinen Beat It, Amerikalı rock grubu Fall Out Boy yorumu ile 2008 senesinde dinleyicilerin beğenisine sunuldu. Vokaller ve biçim aslından değişik da olsa dinlenebilecek en iyi Michael Jackson coverlarından biri olmayı başarıyor bizce.

3. Hypnogaja – Here Comes The Rain Again (Eurytmics)

Her müzikseverin bir kereliğine bile olsa çalma sıralamasında bulundurduğunu düşündüğümüz şarkı Here Comes The Rain Again kim bilir en fazlaca bu versiyonu ile bilinir. Orijinalinden daha sert olan bu cover da minimum Eurytmics yorumu kadar güzel.

4. Alien Ant Farm – Smooth Criminal (Michael Jackson)

Söz mevzusu “King of Pop” olunca şarkılarının birçok grup ve sanatçı tarafınca yorumlanması da kaçınılmaz oluyor. ABD’li rock grubu Alien Ant Farm’ın Smooth Criminal coverı ise 2001 senesinde yayınladıkları Anthology albümünde yer verilmiştir.

5. New Found Glory – J’y Suis Jamais Allé (Yann Tiersen)

Amelie filminin soundtrack albümünde yer edinen bu parça elbet ki Yann Tiersen yardımıyla hafızalarımızda yer etti. Sadece rock versiyonunun da fazlaca başarıya ulaşmış bulunduğunu söylemeden geçemeyeceğiz. Şarkının yaşattığı duyguları kaybettirmeden değişik bir tarzda bu kadar iyi bir netice çıkması şaşırtıcı fakat gerçek. Bu parçayı bir de New Found Glory’den dinlemenizi işte bu yüzden tavsiye ederiz.

6. Vanilla Sky – Just Dance (Lady Gaga)

Muzip grubumuz yalnızca “Umbrella” ile razı gelmiyor, Lady Gaga’yı tanımamızı elde eden Just Dance parçasını da kendilerine özgü yorumlarıyla bizlere sunuyor. Keyifli bir klip de çekmeyi dikkatsizlik etmeyen grup, cover mevzusunda ne kadar iyi olduklarını her seferinde kanıtlıyor.

6. Fame on Fire – Hello (Adele)

Adele’in “25” adlı albümünün çıkış parçası olan Hello, kuşkusuz günümüzde en fazlaca dinlenen parçalardan biri. Bu şarkının da tıpkı ötekiler benzer biçimde pek fazlaca coverı yapılmış oldu sadece şimdilik size önerimiz Fame on Fire versiyonu.

7. Seether – Careless Whisper (George Michael)

Geçtiğimiz yıl kaybettiğimiz meşhur müzisyen George Michael’ın efsanevi şarkısı Careless Whisper, unutulmaz parçalar listesine adını altın harflerle yazdırmayı başaran bir eserdir. Seether ise şarkıyı kendine özgü yorumuyla müzik yaşamına kazandırarak bu parçanın güzel bir alternatifi olmasını sağlıyor.

8. Metallica – Turn the Page (Bob Seger)

Bu şarkının Metallica’ya ilişkin bir parça olmadığına inanmamız hakikaten fazlaca zor. Grupla o denli özdeşleşmiştir ki kim bilir Turn the Page’in orijinal bir Metallica parçası bulunduğunun sanılması bu yüzdendir. James’in sesiyle adeta büyülendiğimiz bu şarkıyı Bob Seger yerine Metallica’dan dinlemeyi tercih edeceğinize eminiz.

OKUDUYSANIZ yada IZLEDIYSENIZ PAYLAŞIN LÜTFEN HERKES OKUSUN ve IZLESIN.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir