Ana Sayfa / Akustik / Ölümünün Ardından 10 Unutulmaz Parçayla Tom Petty

Ölümünün Ardından 10 Unutulmaz Parçayla Tom Petty

Geçtiğimiz günlerde, kalp krizi sebebiyle yaşamını kaybetmesinin arkasından sevenlerini derin bir üzüntüye boğan Tom Petty, 20 Ekim 1950’de, Florida’da dünyaya gelmiş bir müzisyen, müzik yapımcısı, şarkı yazarı ve ses sanatçısı.

Bu üzücü kaybın arkasından hepimiz de Petty’nin en malum şarkılarıyla, sizleri 70’lere, 80’lere götürüp bu efsaneleşmiş adı bir kez daha saygıyla anmak istedik.

American Girl (1976)

Tom Petty, Hearthbreakers grubuyla birlikte 70 ve 80’li yıllara damgasını vurmuş ve pek fazlaca mühim esere imza atmıştı. “American Girl” parçasının giriş kısmı, The Strokes’in “Last Nite” şarkısıyla nerede ise aynı. Bu parça, The Strokes’un çıkış yapmasını ve müzik piyasasına tutunmasını elde eden parça olarak biliniyor.

Free Fallin’ (1989)

Tom Petty’nin kim bilir en malum şarkısı Free Fallin. Electric Light Orchestra(ELO) adlı senfonik rock grubundan Jeff Lynne ile beraber yazılmış olan bu parça, o dönemde büyük bir fırtına tesiri yaratmış ve adeta her insanın dilinde dolanan bir şarkı haline gelmişti.

Learning to Fly (1991)

Petty, son olarak konseri 25 Eylül’de olmak suretiyle, 24 eyalette toplam 53 konser verdi.

I Won’t Back Down (1989)

25 Eylül’de vermiş oldukları konser, bununla beraber The Heartbreakers’in, kuruluşunun 40. yıldönümü dolayısıyla çıkmış oldukları turnenin de son konseriydi.

Runnin’ Down A Dream (1989)

Petty, geçen aralık ayında Rollin Stones dergisine vermiş olduğu röportajda, bu turnenin “son büyük turnesi” olacağına inandığını belirtmişti.

Even The Losers (1979)

Bob Dylan, George Harrison, Roy Orbison ve Jeff Lynne’ın da içinde bulunmuş olduğu efsaneleşmiş oluşum Traveling Wilburys‘in içinde Petty de bulunuyordu.

Don’t Come Around Here No More (1985)

Travelin Wilburys hakkında pek fazlaca efsaneleşmiş dönüyor. Bu efsanelerden birisi ise şöyleki: Grubun oluştuğu dönem içinde bulunan efsaneleşmiş adlardan her biri, takma isim kullanarak bir albüm doldurmuş ve bunu malum plak şirketlerine yollamışlardır. Plak şirketleri, bu bilinmeyen yeni isimlerle çalışmak istememiş aralarından yalnız biri onlarla emek harcamayı kabul etmiştir. Plak basıldıktan sonrasında efsaneleşmiş adlar gerçek kimliklerini açıklamış ve kabul etmeyen plak şirketi sahipleri de bu üstadlarla emek harcama fırsatını kaçırdıkları için dizlerini dövmüşlerdir.

Into The Great Wide Open (1991)

Bu oluşumda bulunan efsaneleşmiş adların kullandıkları takma adlar ise şöyleki: Nelson Wilbury (George Harrison), Otis Wilbury (Jeff Lynne), Charlie T Jnr (Tom Petty), Lefty Wilbury (Roy Orbison), Lucky Wilbury (Bob Dylan).

Mary Jane’s Last Dance (1993)

66 yaşlarında olan Petty’nin, Malibu’daki evinde bulunmuş olduğu sırada bilincinin yerinde olmadığı ve nefes almadığı belirtiliyor. Tom Petty & The Heartbreakers’ın menajeri olan Tony Dimitriades ise aile adına yapmış olduğu açıklamada, Tom Petty’nin “zamansız bir halde” yaşamını kaybettiğini duyurdu.

Handle Me With Care (1988)

Bu üzücü kaybın arkasından bizlere de bu efsanenin geride bıraktıklarını dinlemek, unutmamak kalıyor.

OKUDUYSANIZ yada IZLEDIYSENIZ PAYLAŞIN LÜTFEN HERKES OKUSUN ve IZLESIN.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir