Ana Sayfa / Spor / Olta Nasıl Kullanılır?

Olta Nasıl Kullanılır?

Olta Nasıl Kullanılır?

Olta Nasıl Kullanılır?

 

 

 

 

Balık tutmak kimilerimize gore bir hobi, bir rahatlama biçimi, kimilerimize gore ise emekliliğimizde yapılması gerekliliğini kabul edilen şeylerden. Neredeyse dünyanın her yerinde amatörce meydana getirilen bu aktivite için olta kullanımını iyi bilmek koşul. Aksi taktirde bu uğraş sizin bu işten acele soğumanıza ve çileye dönüşebilir.

Ilk olarak kamışımızı açmadan ilkin misinamızı kamışın uzunluğu kadar, ortalama 3 metre boşa çekmemiz gerekir. Sonrasında kamışın halkaları aynı hizaya gelecek şekilde açıyoruz. Misinamızın ucundaki klipse evvel hazırlamış olduğumuz ya da hazır olarak satılan ve tutulacak balığın cinsine gore değişim gösteren ağırlıklı ve iğneli avcı misina takımını takıyoruz. Bu haliyle savrulmaya hazır olan oltamızı hangi elimize yatkınlığımız daha oldukca var ise o elimizle makinanın kamışla birleştiği noktadaki dirseği orta ve yüzük parmağımızın arasına alarak kamışı kavrıyoruz. Makaramızı misinasının klipsi kamışa takılmayacak şekilde sarıyoruz ve kavradığımız elimizin işaret parmağıyla misinayı çekip kamışımıza bastırırken aynı anda makara üstündeki misinayı ve makarayı tutan kilidi açıyoruz. Burada makaradaki misina boşta olmasına karşın bizim işaret parmağımızla yaptığımız baskı makaramızın boşalmamasını sağlıyor. Sıra savrulmaya geliyor. Kamışımızı atış yapacağımız yere dik olarak gelecek şekilde geriye doğru tutuyoruz. Bu sırada avcı ekibi ve ağırlık kamışımızda yere dik bir şekilde sallanır vaziyette olmalı.

Buradaki püf noktalardan biri denize doğru oltayı savururken tam 45 aşama kala işaret parmağımızla tuttuğumuz misinayı bırakmak ve ağırlığın en uzak noktaya gitmesini sağlamaktır. Atış esnasında gücümüzü arka ayağımıza (kısaca sağlaksak sağ ayağımız) vererek savurmayı yapmalıyız. Aksi halde dengemizi koruyamayız. Savurma işlemini yaptıktan sonrasında ağırlığın yeteri derinliğe ulaşmasını sağlamalıyız. Atıştan kısa süre sonrasında misinanın gerilmiş olmayışı bunu bizlere gösterir. Bu andan sonrasında artık makinanın kilidini kapatmalıyız ve makaramızı oldukca hafifçe bir halde küçük küçük sarmaya başlamalıyız. Arada bir durmalı ve beklemeliyiz ki balığın oltamıza takılıp takılmadığını anlayalım. İleri doğru bir çekiştirme hissediyorsak derhal kamışı  45 derecelik pozisyona yeniden getirip sakince fakat seri bir halde makaramızı sarmalıyız. Avınız size bu şekilde karşı koyamadan gelecektir. Misinanın klipsine gelene kadar sardıktan sonrasında yakaladığımız balıkları iğnelerinden dikkatlice çıkarmamız gerekir. Bir elimizle balığı kavrarken öteki elimizle iğneyi çıkarmalıyız.

OKUDUYSANIZ yada IZLEDIYSENIZ PAYLAŞIN LÜTFEN HERKES OKUSUN ve IZLESIN.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir