Ana Sayfa / Spor / Olimpiyat Nedir?

Olimpiyat Nedir?

Olimpiyat Nedir?

Olimpiyat Nedir?

Özetlemek gerekirse Olimpiyatlar da denilen Olimpiyat Oyunları 4 yılda bir düzenlenen, değişik kategorilerde yarışan, değişik ülkelerden sporcuların yer almış olduğu internasyonal bir spor organizasyonudur. 200’ün üstünde ülkeden, 400 değişik spor kategorisinde, 13.000 sporcunun yarıştığı yarışmalarda birinci altın madalya, ikinci gümüş madalya, üçüncü ise bronz madalya kazanır.

Olimpiyatların ilk olarak milattan önceki dönemlerde Antik Yunan’da Olimp Dağı’nda gerçekleştirildiği ve Tanrı Zeus için düzenlenen bir festival olduğu söylenmektedir. Çağıl Olimpiyatlar ise 1892 senesinde Fransız Baron Pierre de Coubertin’in internasyonal bir spor organizasyonu düzenleme fikriyle ortaya çıkmıştır. Böylece 23 Haziran 1894’te Coubertin önderliğindeki Internasyonal Olimpiyat Komitesi 13 ülke ve 79 temsilci toplanmış ve Olimpiyat Oyunlarının tekrardan düzenlenmesine ve ilk olimpiyatların 1896’da Atina’da düzenlenmesine karar verilmiştir. Çağıl Olimpiyatlar; yaz oyunları, kış oyunları, paralimpik oyunları ve gençlik olimpiyatları şeklinde değişik kategorilerde ve Okçuluk, Su Sporları, Atletizm, Badminton, Beyzbol, Basketbol, Kano, Cimnastik, Kürek, Halter, Güreş vs. şeklinde birçok değişik spor branşında gerçekleşmektedir.

Olimpiyatlarda değişik semboller kullanılmaktadır. Bunlardan en bilineni iç içe geçmiş 5 renkli halkadan oluşan Olimpiyat bayrağıdır. 5 halka 5 kıtayı; mavi Avrupa’yı, sarı Asya’yı, siyah Afrika’yı, kırmızı ABD’yı, yeşil Avustralya’yı temsil eder. Bir öteki sembol ise Olimpiyat meşalesidir. Meşale Olimpiyatlar başlamadan derhal ilkin Antik döneme uygun olarak Olimpos Dağı’nda mercek ile güneş ışığı kullanılarak yakılır ve ülke ülke dolaştırılarak Olimpiyatların düzenleneceği yere getirilir. Olimpiyat ateşi bu meşale ile yakılır ve Olimpiyatlar bitene kadar söndürülmez.

Olimpyatların sloganı Latince; “Citius, Altius, Fortius”dur. Anlamı ise; “Daha süratli, Daha yüksek, Daha kuvvetli”dür. Olimpiyat maskotu ise ev sahibi ülkenin geleneklerine ve kültürel değerlerine uygun olarak seçilen bir insan ya da hayvan figüründen oluşur.

Olimpiyat Oyunları açılış töreni ile adım atar ve kapanış töreni ile sonlandırılır. Açılış töreninde tüm sporcular Olimpiyat yemini ederler. Yemini ev sahibi ülkenin bir sporcusu katılan tüm sporcular adına söyler. Madalya törenlerinde ise ilk üç dereceye girenlerin madalyaları takdim edilir ve birinci olan sporcunun ülkesinin ulusal marşı okunması mümkün.

OKUDUYSANIZ yada IZLEDIYSENIZ PAYLAŞIN LÜTFEN HERKES OKUSUN ve IZLESIN.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir