Ana Sayfa / Kitaplar / Olağanüstü Bir Seyahat: Seksen Günde Dünya Gezisi

Olağanüstü Bir Seyahat: Seksen Günde Dünya Gezisi

Jules Verne’in Seksen Günde Dünya Gezisi adlı eseri Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları Çağıl Klasikler Dizisi’nde yerini aldı.

Londralı beyefendi Phileas Fogg, üyesi olduğu Düzeltim-Kulüp’te gazetesini okurken seksen günde dünyayı dolaşmanın mümkün bulunduğunu öğrenir.

Bu muhteşem seyahat 19. yüzyılda endüstri devrimiyle gelen tren ve buharlı vapur benzer biçimde toplu taşıma araçlarının yanı sıra 1869 senesinde oluşturulan Süveyş Kanalı yardımıyla yapılabilmektedir.

Kulüp dostlarıyla bu yolculuğu seksen gün içinde tamamlayacağına dair bahse tutuşan Fogg, aynı gün uşağı Passepartout’yla beraber Londra’dan ayrılır.

Bu meydan okumayla süregelen bin bir türlü maceraya, bir polis soruşturmasıyla, bir de aşk hikâyesi eklenmiş olur.
Yayımlandığı 1872 yılından beri popülaritesinden hiçbir şey yitirmeyen Seksen Günde Dünya Gezisi yazarın en sevilen yapıtlarından biridir.

Verne’in ulaşım olanaklarının gelişmesiyle “küçülen” hayatına, artık elektronik çağa adım atmış ve geleneksel medyanın yerini yeni medyaya bırakmasıyla bir “küresel köy”e dönüştüğünden dem yaralanan günümüz dünyasından bakmak da ayrı bir serüven olacaktır.

JULES VERNE (1828-1905):
Nantes kentinde dünyaya gelen yazar, Paris’te hukuk öğrenimi görmüş oldu, sadece zaman içinde edebiyata yöneldi.

Ilkin tiyatro yapıtları ve opera librettoları yazdı. 1863’te Le Magasin d’Education et de Récréation’da, Voyages extraordinaires (Olağanüstü Yolculuklar) adlı dizinin ilk yapıtı olarak yayımladığı Cinq semaines en ballon (1863; Balonla Beş Hafta) büyük ilgi görmüş oldu.

Bunun üstüne fantastik serüvenler yazmaya devam etti. Voyage au centre de la Terre (1864; Dünyanın Merkezine Seyahat), Vingt mille lieues sous les mers (1870; Deniz Altında Yirmi Bin Fersah) ve L’Île mystérieuse (1874; Gizemli Ada) bunlardan bazılarıdır.

Romanları fazlaca sayıda dile çevrilen ve beyazperdeye uyarlanan Verne, 1892’de Légion d’honneur nişanıyla ödüllendirilmiştir.

OKUDUYSANIZ yada IZLEDIYSENIZ PAYLAŞIN LÜTFEN HERKEZ OKUSUN HERKEZ IZLESIN. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir