Ana Sayfa / Spor / Oksijen Tüpüyle Nasıl Yüzülür?

Oksijen Tüpüyle Nasıl Yüzülür?

Oksijen Tüpüyle Nasıl Yüzülür?

Oksijen Tüpüyle Nasıl Yüzülür?

Yüzmek insana zevk veren ve fizyolojik olarak oldukca yararlı bir egzersiz biçimidir. Fakat sıhhat sebeplerinden dolayı oksijen tüpüne muhtaç insanoğlu için havuzda yüzmek olanaksız gibidir. Oksijen tankları kuru kalmalıdır ve bu yüzme işin içine girdiğinde oldukca ciddi bir sorun olmaktadır. Ek olarak oksijen tankına bağlı olan insanoğlu kendilerini öylece bir süre tanktan bırakıp suya dalıp çıkamazlar. Fakat bazı metotlar oksijen tüpüne muhtaç insanların bu sporu yapabilmesine olanak sağlamaktadır.

Dalış Oksijen Tankı
Dalış için yapılmış oksijen tankları insanların su altında nefes alması amacı ile yapılmıştır. Bu konsept oksijen tüpüne bağlı yaşamak zorunda kalan insanlara benzer bir durumdur. Bu sebeple oksijen tankına bağlı yaşamak zorunda kalan biri dalış için yapılmış bir oksijen tankı ile yüzebilir. Tank kişiye gereksinim duyan oksijeni sağlar ve bu sayede şahıs geçici bir süre de olsa yüzebilir.

Çekici
Oksijen tankını sizin için çeken hususi bir makine vasıtası ile de yüzebilirsiniz. Batmayan bir şambrel ile bunu oldukca rahat bir halde yapabilirsiniz. Bu yöntem oksijen tankını kuru ve tam yanınızda meblağ ve böylece tank ile birlikte yüzebilirsiniz. Bunu yaparken oksijen tankını su kaçma ihtimaline karşı plastik bir muşamba ile sarabilirsiniz.

Uzun Oksijen Borusu
Oksijene bağımlı biri için başka bir yöntem de, tankı havuzun haricinde bırakıp tanktan kişiye kadar gelen uzun bir boru ile oksijeni taşımaktır. Boru yüzücünün yüzünü kapatacak halde olmalıdır. Bu sayede yüzücü ihtiyacı duyduğu oksijeni alabilir. Boru yüzücünün yüzmek istediği kadar uzun olmalıdır bu sayede yüzücü özgürce havuz içinde yüzebilir.

Oksijen Sırt Çantası
Bazı üreticiler oksijen tankına muhtaç yaşayanlar için su geçirmez sırt çantalarına küçük oksijen tankları yerleştirmişlerdir. Çantaya bağlı bir ağızlık yüzücü tarafınca kullanılır. Bu oksijen tankları standart tanklar kadar uzun soluklu gitmese de oksijen tankına bağımlı yaşayan kişiyi hiçbir boruya bağlı olmadan ya da yanında ağır bir tankı taşımaya emek harcamadan yüzme imkanı sunar. Sırt çantası seçeneği ile yüzmek daha kolay ve konforlu hale gelmiştir.

Fotoğraf: Ilse Reijs and Jan-Noud Hutten

OKUDUYSANIZ yada IZLEDIYSENIZ PAYLAŞIN LÜTFEN HERKES OKUSUN ve IZLESIN.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir