Ana Sayfa / Albümler / Nick Cave’in ‘Skeleton Tree’ albümü çizgi hikâye oldu

Nick Cave’in ‘Skeleton Tree’ albümü çizgi hikâye oldu

Usta müzisyenin en acıklı albümü Skeleton Tree ve dünya turnesine uzanan süreç Çizgi Öykü’de!

60’ına merdiven dayamış olan Avustralyalı müzisyen kim bilir yaşamının en sıkıntılı imtihanını verdi. 15 yaşındaki oğlu Arthur’u kaybeden Nick Cave, bu süreçte Skeleton Tree albümünü hazırladı. Bu albüm ve sonrasında çıkmış olduğu dünya turnesini Çizgi Öykü’de özetledik.

Skeleton Tree

Skeleton Tree, dramatik ve vurucu bir albüm
Skeleton Tree, acıklı ve vurucu bir albüm

Avustralyalı müzisyen Nick Cave’in 15 yaşındaki oğlu Arthur’un yaşamını kaybetmiş olduğu dönemde hazırlıkları süregelen ve söz mevzusu olayın arkasından başka bir ruh haline bürünen Skeleton Tree, 9 Eylül 2016 tarihinde gösterildi. Nick Cave and The Bad Seeds diskografisinin 16. albümü olan Skeleton Tree, acıklı ve vurucu atmosferiyle tüm müzik otoritelerinin övgüsünü topladı.

Andrew Dominik’ten belgesel: One More Time With Feeling

Nick Cave One More Time With Feeling belgeselinde
Bu belgesel Cave’in duygu durumunu belgeliyor

Daha ilkin Nick Cave’in senaristi olduğu ya da müziklerini yapmış olduğu çeşitli filmlerin yönetmenliğini üstüne alan Yeni Zelandalı sinemacı Andrew Dominik, Skeleton Tree albümünün perde arkasını mevzu eden One More Time With Feeling’le karşımıza çıktı. Yaşamış olduğu travmatik kaybın arkasından hiçbir röportaj vermeyen Cave’in yaratım sürecini ve duygu durumunun dışavurumunu gözler önüne seren belgesel, albümün yayınlanmasından günler ilkin dünyanın değişik şehirlerinde yayınlandı.

Art arda video klipler

Nick Cave'in Skeleton Tree albümünün hikayesi oldukça dramatik
Stüdyo görüntülerinden oluşan klipler gösterildi

Andrew Dominik ve ekibinin kayıtlar esnasında yapmış olduğu çekimlerden, albümdeki birçok şarkı için video klipler de hazırlandı. Önceki yıllarda “Radyolar şarkılarımızı çalmıyor, o yüzden video klip çekmek benzer biçimde bir zorunluluğumuz var,” diyen Nick Cave, Skeleton Tree’den Girl In Amber, Magneto ve I Need You benzer biçimde şarkıların stüdyo görüntülerinden oluşan kliplerini servis etti.

Stories For Ways and Means

Nick Cave, Stories for Ways and Means
Çocuk öykülerinden oluşan kitapta Cave de var

Waxploitation’ın kurucusu Jeff Antebi’nin on senelik bir süre zarfında hayata geçirdiği Stories For Ways and Means, son devrin en garip öykü derlemelerinden biri. Aralarında Nick Cave’le beraber Tom Waits, Justin Vernon, Alec Empire, Mica Levi, Gary Numan ve daha birçok coşku verici müzisyenin bulunmuş olduğu 30 müzisyenin yazıya döktüğü çocuk öykülerinden oluşan kitap, geçtiğimiz aralık ayında sınırı olan sayıda satışa sunuldu.

Albümün arkasından gezim adım atar

Nick Cave and the Bad Seeds, Skeleton Tree albümünün dünya turnesinde
Albümün arkasından gezim adım atar

Skeleton Tree’nin yayınlanmasının arkasından Nick Cave and The Bad Seeds’in gezim yapmış olup yapmayacağı da merak mevzusuydu. Ekim ayının sonlarında meydana getirilen izahat, Avustralyalı müzisyenin sahnelere dönüşünü müjdeliyordu. Ocak ayında süregelen turnenin ilk durakları, kendi ülkesi olan Avustralya ve arkasından da Yeni Zelanda oldu. Ekip geçtiğimiz günlerde turnenin ABD konserlerini tamamladı. Eylül ayında Avrupa’dan devam edecek turnede İngiltere, Fransa, Hollanda, Avusturya, Sırbistan benzer biçimde birçok ülkede çalacak olan ekip, şu an için turnenin son konserini 16 Kasım’da Atina’da verecek.

Netflix filmi War Machine’in müzikleri Warren Ellis ve Nick Cave’den

War Machine'de Brad Pitt, Ben Kingsley ve Tilda Swinton gibi oyuncular rol alıyor
War Machine müziklerini Warren Ellis’le hazırladı

Brad Pitt, Ben Kingsley ve Tilda Swinton benzer biçimde oyuncuları kadrosunda bulunduran Netflix filmi War Machine’in müzikleri Nick Cave ve kariyerinin büyük kısmında beraber üretimler yapmış olduğu Warren Ellis tarafınca hazırlandı. İkilinin bugüne dek beraber bestelediği film müzikleri içinde LawlessHell or High Water ve Ron Howard’ın yönettiği Mars belgeseli bulunuyor.

Lovely Creatures: The Best Of Nick Cave and The Bad Seeds

Lovely Creatures: The Best Of Nick Cave and The Bad Seeds
30 senenin özeti bu derlemede

5 Mayıs’ta Mute Records etiketiyle gösterilen Lovely Creatures: The Best Of Nick Cave and The Bad Seeds albümü, ekibin 1984-2014 yılları aralığında gösterilen albümlerinde yer edinen parçalardan oluşan leziz bir derleme. Şarkı seçimi Nick Cave ve Mick Harvey tarafınca meydana getirilen albümde The Mercy Seat, In The Ghetto, Papa Won’t Leave You, Henry, Red Right Hand ve Up Jumped The Devil benzer biçimde klasiklerin bulunmuş olduğu tam 45 şarkı bulunuyor.

The Late Show with Stephen Colbert

Nick Cave & the Bad Seeds Stephen Colbert'a konuk oldu
Ekranlara Stephen Colbert’la döndü

Uzun bir süre medyadan ve sahnelerden uzak duran Nick Cave and The Bad Seeds, ABD turnesi kapsamında ziyaret etmiş olduğu New York’ta televizyona dönüşünü de gerçekleştirmiş oldu. Geçtiğimiz haftalarda The Late Show with Stephen Colbert’a konuk olan ekip, Skeleton Tree şarkılarından Rings of Saturn‘ü seslendirdi.

Kaynak : https://www.redbull.com/tr-tr/cizgi-hikaye-nick-cave

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir