Ana Sayfa / Biyografi / Nermin Bezmen Kimdir, Hayatı Biyografisi Eserleri Kitapları Romanları Hakkında Bilgi

Nermin Bezmen Kimdir, Hayatı Biyografisi Eserleri Kitapları Romanları Hakkında Bilgi

Nermin Bezmen

4 Mart’da başlamış olacak olan Kurt Seyt ve Shura dizisiyle beraber Türkiye Nermin Bezmen adını de konuşmaya başlamış olacak.

Vatanımızda meşhur olan ve oldukça izlenen dizilerle beraber bu dizilerin senaristliğini almış olduğu romanlar ve bu kitapların yazarları da meşhur oluyor.

Bu yüzden bu yazıda sizlerle Nermin Bezmen ile ilgili bilmenizde fayda olan her şeyi paylaşmak istedik….

“Ben, kendini sevmeyen, ne istediğini, neyle mutlu olacağını bilmeyen insanoğlunun, başkasını da sevemeyeceğine inanıyorum.”

Geçmişin izi

Nermin Bezmen okurlar açısından Türk edebiyatına geç adım atan, fakat sanki kaybetmiş olduğu yılları geri almak istercesine hızla başarı göstermiş çalışmalara imza atan bir yazar.

Kitapları bestseller olan Bezmen, bilhassa bayanların hayranlıkla izlediği bir sanatçı.

2002’de Haliç Rotary Kulübü’nün “Edebiyat Ödülü” ve 1991’den bu yana okurlarının 11 kitabına verdikleri “En İyi Satanlar” ödülleri haklı gururu.

Kitaplarında zamanı olguya büyük ehemmiyet veren Bezmen’in yazım tekniğiyle ilgili verdiği ipucu ise garip: “Hepimizin her yaptığında, her söylediğinde, ilişkilerimizde, seçimlerimizde, hem minik çevremizin hem de içinde bulunduğumuz genel mekanın ve vakit diliminin, bunun yanı sıra geçmişimizin, genlerimizin yansımaları var. Onun için anlattığım karakterin içinde bulunmuş olduğu devir, ailesi, devrin siyasal durumu, sosyoekonomik koşulları, müziğinden yiyecek ve giyim kültürüne tüm detaylar benim için önemlidir.”

Nermin Bezmen kimdir?

Lisede tarihe, lise son sınıfta AFS bursuyla gittiği ABD’de “kendine yetme” fikrine aşık oldu. İstanbul Üniversitesi Sultanahmet Sevk ve İdarecilik Yüksek Okulu’ndan mezun oldu. Tezhip–minyatür çalışmalarından sonrasında Devlet Güzel Sanatlar Akademisi’nde Türk Süsleme Sanatları-Kalem İşi-Restorasyon Kısmına devam etti.

TRT 2’de canlı gösterim sunuculuğu yapmış oldu.

Yoga eğitmenliği, restorasyon, halkla ilişkiler, açık oturum organizasyonu, çeşitli gazete ve dergilerde röportaj dizileri, köşe yazarlığı ve fotoğraf öğretmenliği ile yaşamını renklendirdi, yazılarıyla da okurların yaşamını renklendirmeye devam ediyor.

Nermin Bezmen Yaşamı Yaşam Hikayesi ve Eserleri Kitapları

nermin-bezmen-resimleri.jpg (390×600)

Nermin Bezmen (d. 1954, Antalya), Türk roman yazarı.

Bezmen 1954 senesinde Antalya’da dünyaya geldi. Maçka İlkokulu’nu tamamladı. Mustafa Kemal Atatürk Kız Lisesi’nde okurken, son sınıfta AFS bursuyla ABD’ya gitti.

Dönüşte Sultanahmet Sevk ve İdarecilik Yüksek Okulu’na devam ederek 1974 senesinde mezun oldu. 1975 yılının Ocak ayında 21 yaşlarındayken, yanında çalmış olduğu 39 yaşındaki iş adamı Pamir Bezmen’le evliliğe ilk adımını attı. İki evladı oldu. 29 Ocak 2009’da eşini yitirdi.

Bezmen tv sunuculuğu, mecmua yazarlığı ve halkla ilişkiler faaliyetleri yürüttü; gelenekli Türk sanatları ile ilgilendi. Kendi atölyesinde erişkin ve ufaklıklara fotoğraf dersi verdi. Popüler edebiyat branşında rağbet gören kitaplar yazdı.

Eserleri

 • Kurt Seyt & Shura, 1999, İstanbul, PMR Yayınları.
 • Kurt Seyt & Murka, 2002, İstanbul, PMR Yayınları.
 • Sır, 2006, İstanbul, Remzi Kitabevi.
 • Aurora’nın İncileri, 2007, İstanbul, Remzi Kitabevi.
 • Sırça Tuzak, 2007, İstanbul, Remzi Kitabevi.
 • Mengene Göçmenleri, 1996, İstanbul, PMR Yayınları.
 • Zihnimin Kanatları, 1995, İstanbul, PMR Yayınları.
 • Bizim Gizli saklı Bahçemizden, 2009, İstanbul, Doğan Kitapçılık.
 • Kırk Kırık Küp (Hikayeler), 1999, İstanbul, PMR Yayınları.
 • Bir Gece Yolculuğu, İstanbul, PMR Yayınları,
 • Bir Duayen’in Hatıratı: Fuad Bezmen, 2002, (Derleyen: Nermin Bezmen) PMR Yayınları; Anılar (Hatırat); İstanbul, PMR Yayınları.
 • Turkuaz’a Dönüş Bilge Ender-Nevzat’ın Anılarından Asil Ender Gerçeği, (Derleyen: Nermin Bezmen, Çeviri: Pamir Bezmen), 1997, İstanbul, PMR Yayınları.

OKUDUYSANIZ yada IZLEDIYSENIZ PAYLAŞIN LÜTFEN HERKES OKUSUN ve IZLESIN.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir