Ana Sayfa / Galeri / Neoplastisizm, De Stijl Ve Piet Mondrian

Neoplastisizm, De Stijl Ve Piet Mondrian

Mondrian, 7 Mart 1872’de Hollanda’da dünyaya geldi. Sanatın teşvik edilmiş olduğu bir evde büyüyen Mondrian 1892’de Amsterdam’da görsel sanatlar eğitimine başladı. Eğitimini tamamladıktan sonrasında geçimini fotoğraf dersleri vererek ve meşhur tabloları kopyalayıp satarak sağlamış oldu.

Erken çalışmalarında tek bir obje üstüne yoğunlaşarak emek vermeyi benimsediği görülen Mondrian’ın sanatındaki en büyük değişimlerden birine 1909’da katılmış olduğu Teozofi Derneği sebep olur. Teozofi, Tanrı ve informasyon kelimelerinin birleşiminden oluşan ve Budizm öğretilerini temel alan bir sistemdir.

Evrim (1910-1911)

Teozofiden etkilendiği bu eseri Budist ve Teozofist ölüm-yaşam döngüsü üzerinedir.

Daha sonraları emek harcamaları neoplastisizm olarak adlandırdığı soyut sanat üstüne yoğunlaşır. Neoplastisizm, ilkel renklerle beraber kolay geometrik şekiller ve çizgiler üstünde durur ve figüratif çağrışımlardan kaçınır. Bunun sebebi neoplastisizme gore sanatın doğaya karşıt geometrik bir düzeni ifade etmesidir.

1917-1931 yılları aralığında Theo van Doesburg’un öncülüğünü yapmış olduğu De Stijl hareketinde etkin rol almıştır. Neoplastisizm grubun çalışmalarının temelini oluşturmuştur. Grubun renk paleti siyah, beyaz ve griye ek olarak üç ana renkten oluşur. Tabiat geriye bir tek yatay ve dikey çizgiler kalana kadar sadeleştirilir.

Theo van Doesburg, İnek Eskizleri ve Boyamaları (1916)

Mondrian’a gore saf plastik özellikte sanat eserleri üretilmeli ve kitleler de bu saf sanata karşı ilgi duyabilir hale getirilmelidir. Bu yönüyle Mondrian, modernizmin ve soyut sanatın gelişiminde büyük rol oynamıştır.

Piet Mondrian, Sarı Kırmızı ve Mavili Kompozisyon (1921)

1926’da sanatçının bir yapıtı satın alınıp Brooklyn’de sergilendi, Mondrian adı 1930larda artık hakkaten tanınır hale geldi ve yaşamının ABD yılları başladı. ABD ve burada çoğunlukla dinlediği caz müzik sanatını etkiledi. 1 Şubat 1944’te ölümüne kadar New York’ta yaşamaya devam etti.

Piet Mondrian, Broadway Boogie Woogie (1942-1943)

Kaynaklar 

http://www.theartstory.org/artist-mondrian-piet.htm

http://www.theartstory.org/movement-de-stijl.htm

OKUDUYSANIZ yada IZLEDIYSENIZ PAYLAŞIN LÜTFEN HERKES OKUSUN ve IZLESIN.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir