10373022_287215294781232_4111512474527705237_o

Nazlı Öksüz

Nazlı Öksüz,1972’de Orta Anadolu’nun ortasındaki kent olan Ankara’da dünyaya gelen Çorum’lu bir ailenin kızı.Ankara ,musiki folkloru itibariyle Kırşehir,Çorum,Yozgat,Kırıkkale benzer biçimde çevre illerle birlikte oldukca varlıklı bir birikime ve köklü bir musiki geleneğine haiz bir kent.Nazlı Öksüz’ün en büyük avantajlarından biri ,türkü,bozlak,halay,ağıt benzer biçimde halk müziği formlarının en güzel örneklerinin bulunmuş olduğu bu coğrafyada doğup büyümüş olması.Bu türkü coğrafyasının senelerdir tahtında oturan bir büyük insan ve bir büyük sanatçı olan üstad NEŞET ERTAŞ ise,Nazlı Öksüz’ün sanat çizgisindeki en belirgin renklerden biri.

Nazlı Öksüz,Neşet Ertaş’ın türkülere getirmiş olduğu üslup ve yorum zenginliğini ,lirizm ve yürekli anlatımı en etkin ve en rafine şekilde sürdüren bir hanım sanatçı.O’nun için “Neşet Ertaş’ın hanımefendi versiyonu”diyenler gerçeği bir başka açıdan ifade etmiş oluyorlar.

Nazlı Öksüz halen Kültür Bakanlığı Devlet Halk Müziği Topluluğunda sanatçı olarak vazife yapmakta.Bugüne dek neredeyse yurdun her köşesinde konserler veren,sayısız kere canlı radyo ve tv programlarına çıkan Nazlı Öksüz,başta Almanya,Fransa ve Japonya olmak suretiyle dünyanın pek oldukca ülkesinde de 20’den fazla halk konserleri verdi.

Nazlı Öksüz’ün benzerlerinden farkı şurada:Bir türkünün niçin söylendiğini bilmeyen,elbet iyi mi söyleneceğini de bilmesi imkansız .Türküleri ,layık oldukları ve hakettikleri güzellikte söylemek,şu demek oluyor ki iyi bir türkü yorumcusu olmak için güzel bir sese haiz olmanın yanı sıra,o türkünün niçin söylendiğini de bilmek gerekir.İşte Nazlı Öksüz’ün “sanatçı” kimliğindeki en belirgin özellik de bu olsa gerek.

Nazlı Öksüz benzer biçimde sanatçılar türküleri,bozlakları,ağıtları,deyişleri,semahları ve halayları hakkını vererek okudukları sürece türkülerin öksüz kalmayacağından güvenilir olabilirisiniz. Kültürümüzü yaşatmak ve yarınlara en doğru bir halde taşımak gayesiyle kurulan Anadolu Folklor Vakfı’nın yapımcı müessese olmayı üstlenmesi,Nazlı Öksüz’ün her üç albümünün güzel duyu ve sanat boyutunun yanı sıra ,belli bir kültürel boyutu bulunduğunu göstermekte.

Nazlı Öksüz’ün son albümü olan Yaralı Ceylan’da sazları ile Halk müziğinin usta adları ve yorumcuları yer aldı.Bağlamalarda Musa Eroğlu, Mehmet Erenler ve Çetin Akdeniz, kemança’da İhsan Mendeş,tarda Hamit Vekilov,nefeslilerde Adil Çelebi ve Ferhat Erdem, klasik gitarda Ahmet Özgül,bas gitar ve perdesiz basta Cüneyt Süzmen

Ulusal kültürümüzün ana sütunlarında biri müziğimiz ve müziğimizin kalbi de asla şüphesiz türkülerimizdir.Türküleri kültürel arka planı,toplumsal boyutu ve güzel duyu ifadeleri ile beraber düşünüp yorumlayan genç bir sesi,Nazlı Öksüz’ü müzik kamuoyuna ve sanat yaşamına sunmaktan onur duyarız.

Nazlı Öksüz ,halk müziğimizin en genç ve en yetenekli seslerinden biri.O’nun için “türkülerin en genç ablası”denebilir.Fakat öyleki bir abla ki ”türkülerin anası”olarak malum isimlerle boy ölçüşebilecek kadar geniş bir repertuara,ses hakimiyetine ve icra ustalığına haiz.İki yılda yayınladığı üç albümün görmüş olduğu ilgi bunun en açık delili.

Nazlı Öksüz adı,daha ilk albümüyle ülkemiz müzik gündeminin ilk sıralarda anılmaya başlandı. Birinci albümü olan “Bugün Bana Bir Hal Oldu”yu dinleyenlere hakkaten bir şeyler oldu ve artık Nazlı Öksüz adı,”Türk Halk Müziğinden Unutulmayan Ezgiler 1”halkımızın büyük takdirini kazandı.Üçüncü Albüme adını veren bir Neşet Ertaş türküsü olan “Yaralı Ceylan “ile türkü tutkunlarının gönlünde taht kuracağı söylenebilir.

Nazlı Öksüz ,senelerdir öksüz ve yetim kalan türkülerin yürekli,yürekli bir sesi olmak yolunda güvenilir adımlarla yürüyen genç bir beceri .Bu genç ömre sığdırılmış bunca varlıklı repertuarı,yöre tavırlarına hakimiyeti,kusursuz icra tekniğini ve sahnelerdeki üstün performansı sadece bununla izah edilebilir.