Ana Sayfa / Biyografi / Nasrettin Hoca’nın Yaşamı, Biyografisi

Nasrettin Hoca’nın Yaşamı, Biyografisi

Nasrettin Hoca Hakkında Informasyon

Nasrettin Hoca

Nasreddin Hoca 1208 senesinde Eskişehirin Sivrihisar kazasının Hortu köyünde hayata merhaba dedi. Babası Abdullah efendi köyün imamı idi. Ondan sonrasında Hoca köyünde imamlık yapmış oldu. 1236 da Konyanın Akşehir ilçesine göçtü ve Seyyid Mahmud Hayranî ye bağlandı. 1284 senesinde orada öldü. Türbesi de oradadır.

Fatihin hocası ve İstanbulun ilk kadısı Sivrihisarlı Hızır Bey, Nasreddin Hocanın sülâlesindendir. Hortu köyünde Hocanın neslinden insanların mezarları bulunmaktadır. Oğlunun mezarı Sivrihisarın Sultana köyündedir. Kendi türbesinin yanında da kızının mezarı vardır. Hakkında informasyon veren kitaplar onun, iki kere evlendiğini, iki kızı ve bir oğlu bulunduğunu yazmaktadır.

Nasreddin Hoca kadar millî kültürümüze mal olmuş ikinci bir şahıs yoktur. O, 250 milyonluk Türk dünyasında, İslâm aleminde bilinir, sevilir. Azerbaycanda Molla Nasreddin, Kazakistanda Koja Nasreddin, Özbekistanda Nasreddin Efendi’dir.

Nasreddin Hoca, efsaneleşmiş bir halk filozofudur. Fıkralarının tamamında sağlam bir dünya görüşü vardır. Herhangi bir aşırılığa onun zıddı ile karşılık verir. Yıkıcı değil yapıcıdır. İnsanı ilkin güldürür, sonrasında düşündürür. Her sözünde bir hikmet vardır. Günlük yaşamın her safhası onun fıkralarında yer alır.

Nasreddin Hoca, Türk milletinin gülmece anlayışının ve zekasının sembolüdür. Bu sebeple de, her çağda tekrardan ortaya çıkmakta, kendisine ilişkin olmayan fıkralar bile onun adı ile nakledilmektedir. Nasreddin Hoca hakkında yazılan ilk kitapta (Hikâyat-i Kitab-ı Nasreddin) 43 fıkra var iken, 1676da yazılan kitapta 112, 1822de 160, 1958de ise 445 Nasreddin Hoca fıkrası kayıt edilmiştir. Bugünlerde fıkra sayısının 500ün üstünde bulunduğunu söylemek mümkündür.

OKUDUYSANIZ yada IZLEDIYSENIZ PAYLAŞIN LÜTFEN HERKES OKUSUN ve IZLESIN.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir