Ana Sayfa / Spor / Nasıl Balıklama Atlanır?

Nasıl Balıklama Atlanır?

Nasıl Balıklama Atlanır?

Nasıl Balıklama Atlanır?

Denize ya da havuza atlayış stilleri içinde balıklama en popüler olanıdır. Sadece öteki yüzme stillerinde olduğu benzer biçimde balıklama atlarken de bazı noktalar dikkat gerektirir.

Önceliklebir korkusu olanların onu yenmesi gerekir. İlk başta daha alçak bir yerden atlayarak korkuyu en aza indirmek önemlidir. Balıklama atlamayı öğrenmek için en uygun ortam bir havuz yada altında kayalık, merdiven olmayan deniz olabilir. Atlanacak suyun kafi derinlikte olduğundan güvenilir olmak dikkat edilmesi gerekenlerin önderlik yapar. Balıklama atlanan yer kafi derinlikte değilse beyin travması, omurilik travması benzer biçimde neticelerle karşılaşmak mümkündür.

Tedbirler alındıktan teknikler dikkat gerektirir. Doğru bir balıklama atlayışta bedenin suya giren kısımlarının sıralaması şu şekilde olmalıdır:

  • Eller ve kollar (İki el birleştirilerek tutulur)
  • Baş (Suya ilk giren başın en üstü olmalıdır)
  • Karın
  • Bacaklar ve ayaklar (Atlayış esnasında bacaklar düz tutulur. Şu sebeple kırıldığı takdirde dengeyi etkileyerek atlayış estetiğini bozabilir)

Bu sıralamayı dikkate alarak balıklama atlama işlemi şu şekilde olur: Şahıs gerilmiş bir vücut pozisyonunda durmalıdır. Bunu yaparken de kollar havaya kaldırılır kulakları kapatacak şekilde yukarıda birleştirilir. Hemen sonra uygun bir açıyla ve yukarıdaki sıralamayla suya atlanır.

Balıklama atlarken meydana getirilen en büyük hatalardan birisi doğru bir teknik kullanmamak ve suya çarpmaktır. Bu da acılı yanma hissine ve hatta boğulmalara bile niçin olabilir. Bu yüzden doğru teknikle atlamak fazlaca önemlidir. Derinliği ve yüzme yapısı malum yerlerin tercih edilmesi kolaylık sağlar.

Balıklama atlarken dikkat edilmesi gerekenler

Uygun zıplama miktarı ve uygun suya giriş açısıdır. Fazla ya da azca zıplandığı takdirde denge bozulabilir ve doğru teknikle atlamaya engel olabilir. Bu da giriş açısını bozarak yanmalara ve sakatlanmalara niçin olabilir.

Kısacası doğru teknikle atlanmış olduğu takdirde, balıklama atlamak en güzel duyu görünen suya giriş şekillerinden biridir.

OKUDUYSANIZ yada IZLEDIYSENIZ PAYLAŞIN LÜTFEN HERKES OKUSUN ve IZLESIN.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir