Ana Sayfa / Kitaplar / Nakaratı Hep Bir Ağızdan Söylenen 15 Türkçe Şarkı

Nakaratı Hep Bir Ağızdan Söylenen 15 Türkçe Şarkı

Geçtiğimiz haftalarda New Musical Express‘in yapmış olduğu bir araştırmaya bakılırsa oluşturduğumuz Nakaratı Hep Bir Ağızdan Söylenen 10 Şarkı listemiz fazlaca hoşumuza gidince “Biz bunun niçin Türkçe’sini de yapmıyoruz?” dedik. Fazlaca tutunca, Türkçe’ye uyarlananı da güzel olacakmış yanılgısına düşülen bir “Shameless Türkiye” hayal kırıklığı benzeri ile karşılaşmayacağınızı güvence ediyor; keyifli dinlemeler diliyoruz!

15. Yüksek Sadakat –  Bir ihtimal Üstümüzden Bir Kuş Geçer

Kimimize lise kimimize ortaokul yıllarını anımsatan, Yüksek Sadakat grubunun konserlerindeki başlangıç şarkısıdır. Dinlerken hem mutlu hem de mutsuz hissetme olanağını size sunan 2005 çıkışlı parça “albüm aldıran şarkılar” klasmanında da kendine yer bulacaktır.

14. Sezen Aksu – Rakkas

Gerek Sezen Aksu’nun enerjisiyle gerekse arka fonda gaipten gelen bir grup adam sesiyle zihinlerimize zuhur etmiş bu şarkı hakkında diyecek fazla bir şey de yok. Salla!

13. Ogün Sanlısoy – Saydım

Nakaratı Hep Bir Ağızdan Söylenen Şarkılar listesinin as oyuncusu, gözbebeği, kardeleni, inci tanesi. Bunların yanında bir de rockbarlarda sahne alan “Wannabe Duman” grupların olmazsa olmaz parçası olma özelliği barındıran şarkının, Yavuz Çetin anısına düzenlenen YavuzFest konser kaydı ile sizleri baş başa bırakıyoruz.

12. Edip Akbayram – Aldırma Gönül

Aramızda, sözlerinin bir kısmını “Dışarda deli dalgalar, kirpi duvarları yalar.” olarak söyleyenlerimiz olsa da nakaratında kusur etmediğimiz şarkıdır. Edebiyatımızın “Sabah Yıldızı” Sabahattin Ali’nin eserini Erol Evgin’den Gökhan Özoğuz’a birçok mühim isim seslendirmiştir.

11. Haluk Levent – Aşkın Mapushane

Anadolu Rock’ın neferlerinden Haluk Levent’in, 2001 çıkışlı Kral Çıplak albümünün unutulmaz parçası. Ek olarak, kronik “Levent Yüksel ile Haluk Levent’i Karıştırma” hastalığına yakalanan takipçilerimiz için Levent Yüksel’i bu listeye koymamamıza sebep olan şarkıdır. Sevildiğini bil Haluk Abi.

10. Seksendört – Ölürüm Hasretinle

Kimimizin telefonda bluetooth kullanmayı öğrenmemize sebep olan, “Tanrım nerden sevdim, allahım kör et beni” tadında çalma listelerimizi süsleyen, 2005 çıkışlı Seksendört albümünün 4. parçası.

9. Harun Kolçak – Gir Kanıma

2017 yılı içinde kaybettiğimiz kıymetli sanatçı Harun Kolçak’ın “Ben bir 90’lar şarkısıyım.” diyen bir klibe haiz unutulmaz şarkısı. Catchy nitelendirmesinin alt başlıkları altında incelenecek olan bu şarkıyı dinlediğiniz son 16 saat içinde bir banka esnasında, iş görüşmesinde yada banyoda mırıldanmanız olası.

8. Erkin Koray – Fesuphanallah (Hababam’dan)

Türkiye müzik tarihinin üstüne büyü yapılmış tek şarkısı. Herhangi bir ezgisini dinlemeksizin sözlerini okuduğumuzda derin hüzne boğan sadece melodisiyle oluşturduğu ahengi duymamızın arkasından kimimizin random el kol hareketlerine engel olamadığı kimimizin de kalkıp oynamaya başladığı parça. Evet, bu büyüdür.

7. MFÖ – Ele Güne Karşı

Mazhar Alanson’un MFÖ’nün Satisfaction’ı olarak nitelendirdiği yapıt. Plak şirketinin, albümün satmayacağını öne sürerek ayak dirediği sadece akabinde 1 yıla yakın süre satış listelerinde zirvede yer edinen aynı isimdeki albümün ilk şarkısı.

6. Tarkan – Şımarık

Megastar Tarkan’ın imza şarkısı. 1999’da Monaco’da Dünya Müzik Ödülleri sahnesinde Tarkan’ın seslendirmek için seçtiği şarkı olması da bunun tescilidir. Öteki pop şarkıların adı geçince “O kim Tarkan-Şımarık’ta mı oynuyor?” tepkisini vereceğimiz bu parça kuşkusuz ki listenin nadidelerinden.

5. Bulutsuzluk Özlemi – Sözlerimi Geri Alamam

Uçtu Uçtu (1990) albümünün finisher parçası. Blind Guardian – The Bard’s Song ile aşinalığı “Google: Bunu mu demek istediniz? Sözlerimi Geri Alamam” seviyesindedir.

4. Feridun Düzağaç – Düşler Sokağı

Ezginin Günlüğü’nün 1994 çıkışlı Oyun albümünden, Feridun Düzağaç’ın sesinden de ayrı bir sevdiğimiz naif şarkı. Bir dipnot: “Kitapta yazıyor kitapta, Düşler Sokağı’nı Ezginin Günlüğü’nden de Feridun Düzağaç’tan da kulak verin fakat Cengiz İmren’den kaçın diyor kaçın!”

3. Yeni Türkü – Bana Bir Masal Anlat Baba

Çocukluğumuzun dizisi Süper Baba’nın unutulmaz müziğini, günümüzün sevilen şarkıcılarından dinleyelim. Derya Köroğlu, seviliyorsun.

2. Mustafa Sandal – Aya Benzer

Ülkemizin müzik tarihinde internasyonal popülerliğe erişme başarısı göstermiş sevilesi şarkılardandır. Mustafa Sandal’ın halen ara ara klibi seyredip “Dansı birazcık abartmış mıyım?” söylediği rivayet edilir.

1. Zülfü Livaneli – Yiğidim Aslanım

Ve geldik listenin zirvesine. Bedri Rahmi Eyüboğlu’nun Nazım Hikmet için yazdığı “Zindanı Taştan Oyarlar” şiirinden bestelenen unutulmaz şarkı Yiğidim Aslanım listenin ilk sırasını hiç kimseye vermiyor. U2 İstanbul Konseri’nde (2010) sahne alan Zülfü Livaneli’nin sesiyle, konsere gelmiş olan on binlerin eşliğiyle ve Bono’nun fanatik bakışlarıyla sizi baş başa bırakıyor ve bu içeriğe veda ediyoruz. Keyifli dinlemeler!

OKUDUYSANIZ yada IZLEDIYSENIZ PAYLAŞIN LÜTFEN HERKES OKUSUN ve IZLESIN.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir