Ana Sayfa / Video / Mutfak ve İtiraflar

Mutfak ve İtiraflar

Sıkıntılı Performans Sanatları Merkezi

İstanbul Kültür Sanat Vakfı Aralık ayında İntema Mutfak sponsorluğunda Les 7 Doigts de la Main (Yedi Parmak) topluluğunun akrobasiyi ve dansı mutfağa taşımış olduğu projesi Mutfak ve İtiraflar’a ev sahipliği meydana getirecek. Sahnelendiği her yerde büyük beğeni toplayan, Mutfak ve İtiraflar gösterisi, Sıkıntılı Performans Sanatları Merkezi’nin mekân sponsorluğunda, 23-27 Aralık 2015 tarihleri içinde toplam altı gösteriyle Sıkıntılı Performans Sanatları Merkezi Drama Sahnesi’nde seyirciyle buluşacak.

Mutfakta pişer sahneye düşer… 

Mutfak ve İtiraflar, her şeyi ile kullanıma hazır büyük bir mutfak dekoru içinde dokunma, tat ve koku şeklinde duyuları ele alarak çocukluk anıları, ikili ilişkiler ve aile geleneklerini kendi sanatla alakalı yorumlarıyla harmanlayarak seyirciye 90 dakika süresince enerjik ve varlıklı bir ziyafet sunuyor. Akrobatik koreografileriyle dikkatleri üstüne çeken Les 7 Doigts de la Main (Yedi Parmak) topluluğunun 9 akrobat/dansçısı tarafınca sahnelenen Mutfak ve İtiraflar yürekleri hoplatan akrobasi hareketleriyle, kendi besteledikleri müzikler ve de sessiz anlamış olur eşliğinde, hayallerini, deneyimlerini, kökenlerini ve yaşam hikâyelerini seyircilere aktarıyor.

Sirk, dans, tiyatro, müzik ve yemeğin benzeri olmayan uyumunun sergilendiği Mutfak ve İtiraflar izleyenlere benzersiz bir sahne deneyimi yaşatacak. Gösterinin koreografisi, topluluğun sanat yönetmenleri ve bununla beraber kurucuları olan Shana Carroll ve Sébastian Soldevila’ya ilişik. Shana ve Sébastian bununla beraber 2008 senesinde Cirque du Soleil’in Quebec 400. yıl gösterisinin koreografisini de hazırlamış ve sahneledikleri koreografi övgüler almıştı. Şov için hazırlanmış örneksiz müziklerin yanı sıra, tanıdığımız ve sevdiğimiz müziklerin değişik yorumları da gösteriye birlikte rol alıyor. İstanbul’dan ilkin Almanya, İsveç, Fransa, İtalya, Avusturya, İspanya şeklinde ülkelerde de sahne alan ve 2014 senesinde Montreal’de CINARS Bienali’nin açılış gösterisi olan Mutfak ve İtiraflar ile gittikleri tüm şehirlerde kapalı gişe oynayan topluluk izleyicinin büyük takdirini topladı.

Topluluk 2006 yılından bu yana pek fazlaca ödül alarak adından söz ettirdi. Sahneledikleri akrobatik performanslar ile harikalar yaratan ekip, 2008 senesinde “Governer General’s Performing Arts Awards”, 2012 senesinde ise Off Broadway Alliance ödüllerini aldı. Mondial du Cirque de Demain’den (Geleceğin Sirki Dünya Festivali) çeşitli yıllarda 4 altın madalya kazanmıştır. Les 7 Doigts de la Main (Yedi Parmak), 12 yılda 11 değişik gösterisini, 40 ülke ve 350 şehirde seyirciyle buluşturdu.

2002 senesinde kurulan ve Le Monde tarafınca dünyanın en meşhur sirk topluluklarından biri olarak gösterilen Kanadalı topluluğun temel müessese amacı sirk sanatını geniş kitlelerle buluşturmak. Topluluğun 7 kurucusu Isabelle Chassé, Shana Carroll, Patrick Léonard, Faon Shane, Gypsy Snider, Sébastien Soldevila ve Samuel Tétreault da birbirinden değişik kabiliyet, edinim ve özelliklerini ortak sanatla alakalı hedefleri doğrultusunda bir araya getiriyor.

Biletler Biletix ve ana gişe İKSV’den temin edilebilir.

Performanslar 20.30’da başlayacaktır. 26 Aralık’ta hem 15.00’te hem 20.30’da iki ayrı performans, 27 Aralık’ta ise 15.00’te bir performans gerçekleştirilecektir.

OKUDUYSANIZ yada IZLEDIYSENIZ PAYLAŞIN LÜTFEN HERKEZ OKUSUN HERKEZ IZLESIN. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir