1209410_10151833427674765_1159910035_n

Murat Sakaryalı

1970 senesinde müzisyen bir babanın oğlu olarak dünyaya gelen Murat Sakaryalı, ilk müzik eğitimine ‘Feridun Darbaz Musiki Cemiyeti’nde adım atmıştır.

Eğitiminin yanı sıra kabiliyeti yardımıyla hemen hemen minik yaşlardan itibaren sahne çalışmalarında aranılan birisi haline gelmiş ve usta isimlerle beraber keman icra etme şansını bulmuştur.

Zaman içinde Klasik Türk Müziği eğitimi ile yetinemeyeceğini anlayan ve değişik arayışlar içine giren Sakaryalı, Almanya’ya yerleşmiş ve Berlin’de bulunan Ipslon Müzik Akademisi’nde 4 yıl süresince ‘Jazz Armonisi’ üstüne uzmanlık yaparak Batı Müziği alanında da kendisini geliştirmiştir.

Türkiye’ye döndükten sonrasında devrin en meşhur ses sanatçıları ile çalışmış, bilhassa Parlak zeka Müren, Bülent Ersoy, İbrahim Tatlıses, Kibariye, Emrah benzer biçimde büyük adların albüm ve sahne çalışmalarında aranjör, grup şefi ve müzik yönetmeni olarak vazife almıştır.

7 yıl süresince Kempa Yaylı Grubu’nun stüdyo kayıtlarına birlikte rol alan Murat Sakaryalı, Türk popüler müziğinin arka mutfağında da var bulunduğunu göstererek, tüm aranjör, prodüktör ve sanatçıların akıllarına kazınan bir müzisyen haline gelmiştir.

Murat Sakaryalı’yı değişik kılan Türk Müziği formunu almış olduğu batı eğitimi ile harmanlayabilmesi ve bilhassa tüm müzik türlerinin takip edeni olarak kendi dünya görüşü ile sunabilmesidir.

Son dönemlerde de Şimal Afrika, Irak ve Azeri sanatçıların albümlerine yoğunlaşmış ve pek fazlaca esere imza atmıştır.

Hem de yurt dışı konserlerinin ve konservatuar öğrencileri için düzenlenen workshoplarının aranılan bir keman virtiözü haline gelmiştir.

Murat Sakaryalı tüm bu çalışmalarının yanı sıra müzikal geçmişine 3 albüm eklemiş, mutfağın arkasında olduğu benzer biçimde izleyici karşısında da başarıyı hedeflemiştir.