Ana Sayfa / Spor / Motosikletle Viraj Nasıl Dönülür?

Motosikletle Viraj Nasıl Dönülür?

Motosikletle Viraj Nasıl Dönülür?

Motosikletle Viraj Nasıl Dönülür?

Bir vasıta ile viraja girmek devamlı çekince unsurudur. Yapılacak bir hata beklenmedik sonuçlara yol açabilir. Sadece bir motosiklet sürücüsüyseniz virajlara daha da dikkat etmeniz gerekir. Peki, motosiklet sürerken virajlar iyi mi dönülür?

Motosikletler yapıları gereği dönemeç alırken yatma eğilimi göstertmektedir. Bu da üç temel motosikletle dönemeç dönme şeklini meydana getirmektedir. Bu tarz şeyleri şu şekilde sıralayabiliriz;

Pist Yarışları Tipi Dönüş

Pist yarışlarında da gördüğünüz şeklinde motosiklet sürücüsü motosiklet ile aynı tarafa yatarak yapmış olduğu dönüşlerdir. Oldukça profesyonelce bir eğitim sonrası gerçekleşebilecek ve tehlikeli bir dönüştür. Düzgüsel yollarda uygulanması kesinlikle tavsiye edilmez.

Kros Tipi Dönüş

Krosçular tarafınca kullanılan bu dönüşte motorun yatma eğilimi gösterdiği yönün tam tersi yönde sürücü yan yatarak virajı alır. Pist yarışlarında görülen dönüş şeklinde bu dönüş de ciddi bir eğitim sonrası uygulanabilecek tehlikeli bir dönüştür. Düzgüsel yollarda uygulanması kesinlikle tavsiye edilmemektedir.

Kent İçi Yollarda Uygulanacak Dönüş

Bu tip dönüşte odak noktası motosikletinizin önündeki camdır. Cam ile paralel olarak vücudunuzu konumlandırarak yapılır. Düzgüsel yollarda uygulanacak dönüş budur. Motor ile bir tüm olunması sağlanır ve dönüş sorunsuz olarak tamamlanır.

Motosiklet İle Viraj Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Motosiklet ile dönemeç alırken normal olarak bir tek vücudunuzun alacağı konum tek başlına kafi değildir. Ek olarak dikkat edilmesi gerekenleri şu şekilde sıralayabiliriz;

  • Viraja girerken hızını düşürün.
  • Viraj içinde hızı durağan(durgun) tutun.
  • Virajdan çıkarken hızınızı artırın.
  • İdeal dönemeç çizgisine itina gösterin.
  • Dar dönemeç almaktan uzak durun.
  • Yol üstündeki beyaz çizgilerden uzak durun. Beyaz asfalt boyası kaymanıza niçin olabilir.

OKUDUYSANIZ yada IZLEDIYSENIZ PAYLAŞIN LÜTFEN HERKES OKUSUN ve IZLESIN.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir