Ana Sayfa / Spor / Motosiklet Nasıl Öğrenilir?

Motosiklet Nasıl Öğrenilir?

Motosiklet Nasıl Öğrenilir?

Motosiklet Nasıl Öğrenilir?

Motosiklet kimileri için bir vasıta kimleri için bir tutku kimileri için de bir yaşam biçimidir. Siz de motosikletin albenisine kapılıp bu işe girmeye karar verdiyseniz ilk iş motosikletin iyi mi kullanıldığını öğrenmek olacaktır.

Motosiklet kullanmayı öğrenmek istiyorsanız sizin için en mantıklı ve en güvenli yol sürüş eğitimi veren motosiklet okullarına gitmektir. Bu tip okullarda motosikletin iyi mi kullanıldığını, güvenli sürüş tekniklerini, güvenlik ekipmanlarını ve trafikte hayatta kalma yolları şeklinde motosiklet için dirimsel mevzuları öğrenebilirsiniz.

Fakat dediniz ki benim bu şekilde bir kurs için zamanım yada bütçem yok ya da ikamet ettiğim yerde bu şekilde bir hizmet yok. O süre motosikleti kendi başınıza öğrenmeniz gerekecek. Motosiklet kullanmayı öğrenmeye başlamadan ilkin güvenlik ekipmanlarınızı giyinmeniz son aşama mühim. Bu ekipmanlar başlıca kask, eldiven, dizlik, bot ve cekettir. Ekipmanları giydikten sonrasında trafiğe kapalı ve başka araların olmadığı boş bir alan bulun. Sürücü kurslarının kullandığı antrenman pistleri bu iş için uygun olacaktır.

Motosiklet kullanmaya otomatik vitesli scooter diye tabir edilen motosikletle adım atmak öğrenme süresini daha süratli hale getirir. Şundan dolayı otomatik vitesli motosiklette tüm dikkatinizi yola ve trafiğe aktarırsınız. Bu tip motosikletlerde sağ elinizde gaz kolu ve ön fren maneti, sol elinizde ise arka fren maneti bulunur. Frenleri karıştırmamaya dikkat edin.

Manuel vitesli kullanmak birazcık daha karmaşıktır. Bu tip motorlarda sağ elinizde gaz kolu ve ön fren maneti, sol elinizde debriyaj maneti, sağ ayağınızda arka fren pedalı ve sol ayağınızda da vites kolu

bulunur. Hareket prensibi manuel vites otomobille aynıdır. Çalıştırmadan ilkin debriyajı sıkın vitesi boşa alın. Boş vites 1 ile 2. vites içinde olur. Göstergeden takip edin. Motoru çalıştırın ve debriyajı sıkıp

vitesi 1e getirin hemen sonra hafifçe gaz verip debriyajı yavaş yavaş bırakın. Hareket etmesi için motorun 1000 dk/devirde olması kafi. Motor yavaş yavaş hareket etmeye başladığında debriyajı tamamen

bırakın ve hızlanın. Vitesi değiştirebilmek için debriyajı sıkın vitesi değiştirin ve debriyajı bırakırken hafifçe hafifçe gaz verip devam edin.

OKUDUYSANIZ yada IZLEDIYSENIZ PAYLAŞIN LÜTFEN HERKES OKUSUN ve IZLESIN.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir