Ana Sayfa / Spor / Misina Nasıl Üretilir?

Misina Nasıl Üretilir?

Misina Nasıl Üretilir?

Misina Nasıl Üretilir?

Balıkçıların bakıl tutmak için olmazsa olmaz yardımcıları olan misinalar, oldukca değişik renk seçeneklerinde, değişik kalınlıklarda ve değişik dayanıklılık seviyelerinde olabilirler. Balık tutmanın yanı sıra, herhangi bir şeyi birbirine sıkıca bağlamak, bilezik ve kolye yapımı benzer biçimde alanlarda da kullanılmaktadır.

Balıkçıların isteği devamlı için belirlidir. Büyük balık yakalamak. Büyük balık yakalandıktan sonrasında da onu karaya ya da tekneye sağ salim alabilmektir. Bunun için oldukça dayanıklı misinalara gereksinim duyulmaktadır. Aksi halde yakalanan av kaçabilir, balığın çenesine takılmış olan kanca ve misina balığın soğuk ölümüne sebep olabilir. Bu sebeple misinaların daha dayanıklı olmaları amaçlanmıştır. Misina yapımı endüstri kuruluşları tarafınca büyük makinelerde meydana gelen bir ekip işlemler sonucu oluşan bileşik ipliklerdir. Bu işlemler makine fabrikalarında plastik biçim verme işlemi olarak da adlandırılabilmektedir.

Misinanın ana maddesi polietilen, naylon, dyneema yada dacron benzer biçimde çeşitli yapı kimyasalları olabilmektedir. Bu ana maddeler markaya, boyuta ve dayanıklılığa gore farklılık göstermektedir. Üretilecek olan misina türü belirlendikten sonrasında, misina ana maddesi seçilir. Peşinden yüksek dereceli endüstri ocakları yardımıyla eritilir. Kalıba dökülmeden ilkin ergimiş madde içine, kopmayı güçleştirecek

olan erimiş plastik araç-gereç de eklenmektedir. Peşinden, üretilen bu ergimiş madde soğumaya yada katılaşmaya fırsat verilmeden kalıplara dökülür. Bu kalıplar misina için hususi tasarlanmış olup çeşitli çap

değerlerine haizdir. Misinanın saydam olması isteniyorsa, sıvı bazda polimer ya da kopolimer bileşikler eriyik halde karışıma eklenebilmektedir. Eğer ki misinanın renkli olması gerekiyorsa bu işlemden sonrasında sıvı yada toz plastik boyalar karışıma ilave edilerek istenilen renk elde edilmiş olur.

Günümüzde ise misinalar 0.01mm kalınlığından 1mm kalınlığına kadar değişen çap değerlerine haizdir. Renk olarak genel anlamda saydam, yeşil, sarı, mavi ve pembe renkte olabilirler. Kullanılacak misina rengi, avlanma yapılacak suya ve rengine gore değişmektedir.

 

OKUDUYSANIZ yada IZLEDIYSENIZ PAYLAŞIN LÜTFEN HERKES OKUSUN ve IZLESIN.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir