Ana Sayfa / Spor / Midye Nedir?

Midye Nedir?

Midye Nedir?

Midye Nedir?

 

 

Midye yaygın olarak bulunan ve sıhhat açısından dikkat edilmezse zararı dokunan olabileceği şeklinde oldukça oldukça faydası da olan bir deniz ürünüdür. Midye birbirine eklemlenmiş iki parçalı kabukları olan yumuşakçalar sınıfındandır. Dış yüzeyi sert ve siyah ya da siyaha yakın renk kabukludur. Tarak midyesi, kelebek midyesi, zebra midyesi, dev midye, mavi midye, denizkulağı,  pina, çin şapkası şeklinde adları alan türleri mevcuttur. Midyeler sindirim yapmazlar.

Midyeler denizden avlanabileceği şeklinde çoğu zaman çiftliklerde yetiştirilirler. Midyeler fırınlanarak, kızartılarak, tütsülenerek, haşlanarak ya da buharda pişirilerek tüketilebilir. Devletimizde ise en yaygın tüketim şekli midye dolmasıdır. Midye içine pirinçten meydana getirilen bir karışım konularak suda haşlanır. Avrupa’da ise çoğu zaman şarap katılarak haşlama ya da kızartması yapılarak tüketilir.

Midye, protein bakımından oldukça zengindir. İçeriğindeki yağ oranının düşük olması öteki protein içeren et ürünleri kaynaklarına nazaran midyeyi daha sıhhatli kılmaktadır. Mesela, kırmızı ette protein olmasına karşın bununla birlikte oldukça fazla doymuş yağ vardır. Oysa midye doymuş yağ bakımından fakirdir. Ki bu da protein tüketiminde aranan bir özelliktir. Doymuş yağın azca olması kalorisinin de azca bulunduğunun göstergesidir. 100 gr. pişmemiş midye ortalama 80 kaloridir. Buna karşılık ortalama 2 gr. yağ içermektedir ki bu yağın da bir tek 0,5 gramı doymuş yağdır. Bunun karşılığında aynı oranda kırmızı ette 160 kalori ve 2,1 gram doymuş yağ vardır.

Midye bir deniz ürünü olduğundan vitamin ve mineral bakımından da oldukça zengindir. İçeriğinde B12 vitamini ve selenyum bulunur. B12 vitamini metabolizmanın emek harcaması açısından oldukça önemlidir. 100 gr. midye günlük C Vitamini ihtiyacımızın ortalama %13’ünü ve demir ihtiyacımızın da %22’sini karşılar. Dahası potasyum, manganez ve çinko ile beraber omega-3 açısından da oldukça besleyicidir (2).

Midye yerken dikkat etmemiz ihtiyaç duyulan ise öteki deniz ürünlerinde olduğu şeklinde midye de denizin dip bölgelerinden çıkarıldığında dipte bulunan zehirli atıklar sebebiyle insanoğlu için zehirli olabilir. Hem de midyenin taze olması önemlidir. Uzun süre bekleyen midyeler oldukça acele bozulup gene zehirleyici etkiye haiz olabilir. Midyenin ölü olup olmadığını idrak etmek için kabuğunun aralık olup olmadığına bakabiliriz. Ölü midyenin kabuğu aralık olacaktır ve hiçbir şekilde kapanmayacaktır. Dolayısıyla kendimiz pişirirken ya da satın alırken buna dikkat edelim. Dışarıda yiyorsak da güvenilir bir yerde yemekte yarar var.

OKUDUYSANIZ yada IZLEDIYSENIZ PAYLAŞIN LÜTFEN HERKES OKUSUN ve IZLESIN.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir