Ana Sayfa / Akustik / Melankolik Yanıyla ‘Nick Drake’

Melankolik Yanıyla ‘Nick Drake’

1948 senesinde Burma’da doğan sanatçının hüzünlü ve yalnız geçen yılları hemen hemen daha 26 yaşlarında iken son bulmuştur. Kısa müzik hayatına başarıya ulaşmış işler sığdırmayı başarmış olan Drake, utangaç  yapısıyla ve kullandığı uyuşturucu maddelerin uyandırıcı etkisiyle sürüklendiği depresyon günleri süresince çekmiş olduğu yalnızlığa karşın müziğine daha sıkı tutunmuş ve Pink Moon, Five Leaves Left, Way to Blue benzer biçimde müziğin sakinleştirici yanına tutunarak birbirinden başarıya ulaşmış albümler ortaya koymuştur. Nick Drake’in hüzünlü ve sakinleştirici şarkılarından bazılarını sizler için listeledik. Gelin hep beraber inceleyelim.

1- Day is Done

Çıkış zamanı 1969 yılı olan ‘Five Leaves Left’ albümünde yer edinen ‘Day is Done’ adlı şarkısı hüzünlü ve sakinleştirici yanıyla Drake’in sevilen şarkılarının içinde yer verilmiştir. Şarkının sözlerine baktığımızda ise sözlerinin de tesir bırakan yanıyla karşılaşmaktayız.

***

Gün tamamlandığında
Dünyada, sonrasında güneş batar
Kazanılmış ve kaybedilmiş her şey ile beraber
Gün tamamlandığında

Gün tamamlandığında
Ümit et, yaşamın uzaklara gidecek
Sonrasında kendini silaha atlamış bulacaksın
Başladığın yere geri dönmek zorundasın
Gün tamamlandığında

2- Pink Moon

1972 senesinde gösterilen Drake’in üçüncü ve son albümü olan ‘Pink Moon’ albümünde yer edinen aynı adlı şarkısı Drake’in yalnız gitar kullanarak söylemeyi tercih etmiş olduğu ve gene dinleyenler üstünde bıraktığı yumuşak etkisiyle beraber müzisyenin samimi şarkıları içinde yerini almaktadır.

3- River Man

Müzisyenin sevilen ve başarıya ulaşmış işlerini barındıran ‘Five Leaves Left’ adlı albümünde yer edinen ‘River Man’ adlı şarkısı klasik seçimi ve gitarının yanı sıra arka planda kullandığı tabiat seslerinin de etkisiyle beraber refah verici tesirini arttırmaktadır.

4- Time Özgü Told Me

Müzisyenin birbirinden başarıya ulaşmış şarkılarını barındıran ‘Five Leaves Left’ albümünde yer edinen ‘Time Özgü Told Me’ adlı şarkısı Drake’in melankolik yanından izler taşıyan şarkılarından birisidir.

***

Time özgü told me
You’re a rare, rare find
A troubled cure
For a troubled mind

And time özgü told me
Not to ask for more
For someday our Ocean
Will find it’s shore

5- Things Behind The Sun

Son albümü olarak bildiğimiz ‘Pink Moon’ adlı albümünde yer edinen ‘Things Behind the Sun’ adlı şarkısı saf ve melankolik yanıyla ve dinleyenleri başka zamanlara sürükleyen yapısıyla beraber akıllarda sanatçının kısa yaşamına birbirinden etkisinde bırakan şarkılar sığdırdığını ve keşke daha çok şarkısıyla tanışma imkânımız olabilseydi düşüncesini getirmektedir.

Keyifli dinlemeler!

OKUDUYSANIZ yada IZLEDIYSENIZ PAYLAŞIN LÜTFEN HERKES OKUSUN ve IZLESIN.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir