10632654_639664369480647_3317707836858849005_n

Mehmet Evren Hacıoğlu

1982 senesinde İstanbul’da dünyaya geldi. Minik yaşlarda süregelen müziğe ilgisi; 1999 senesinde tanıştığı ve çalışmaya başladığı hocası, Erol PARLAK’ ın da tesiri ile tamamen bağlama icrası üstüne odaklandı.

2000 senesinde Yıldız Teknik Üniversitesi, Sanat ve Tasarımı Fakültesi, Müzik ve Sahne Sanatları Kısmı, Müzik Toplulukları Programı, Bağlama Dalı branşını kazanması ile beraber Erol PARLAK ile çalışmalarını bu bilimsel niteliği olan çatı altında sürdürmeye başladı.

2001 ve 2006 tarihleri içinde, ”Anadolu Abdal Kültürlerinde Müzik Geleneği” mevzusu ile ilgili; Muğla, Aydın, Kırıkkale, Kırşehir, Konya, Gaziantep benzer biçimde yörelerde alan emekleri yapmış oldu.

Bu yörelerdeki sanatçılardan ses ve görüntü kayıtları alıp, bu sanatçılarla emek verme imkânı buldu. Bağlama çalışmalarımda hocasının yanı sıra Nida TÜFEKÇİ, Neşet ERTAŞ, Mehmet ERENLER, Okan Murat ÖZTÜRK benzer biçimde Anadolu müziğinin mühim bağlama icracılarından etkilendi.

Öğrenciliği döneminde solo ve toplu konser icralarında yer edinen HACIOĞLU, 2003 ve 2005 yılları aralığında Adnan ATAMAN yönetimindeki İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuarı, Türk Halk Müziği İcra Heyetinde yetişmen sanatçı olarak vazife yapmış oldu. 2006 senesinde lisans eğitimini başarı ile tamamlayıp mezuniyet belgesi almaya hak kazanmıştır.

2007 senesinde askerlik görevinin arkasından, İstanbul Teknik Üniversitesi, Toplumsal Bilimler Enstitüsü, Türk Müziği Bölümünde yüksek lisans yapma hakkı kazanmıştır.

Aynı yıl müzik yönetmenliğini Serhat SARPEL ve Hakan TALU’ nun yapmış olduğu İstanbul Müzik ve Gökyüzü topluluğunda saz sanatçısı olarak vazife hayata geçirmeye başladı.

Hong Kong, İngiltere, ABD Birleşik Devletleri, Mısır benzer biçimde ülkelerde bu topluluk ile beraber konserlere katıldı.

Mehmet Evren HACIOĞLU, İstanbul Teknik Üniversitesi Toplumsal Bilimler Enstitüsü, Türk Müziği Bölümünde “ Gaziantep Yöresi Türkmenleri Barak Ağzı Uzun Havalarının Müzikal Analizi” mevzusu ile ilgili tezini başarı ile tamamlayıp 2009 senesinde bu programdan yüksek lisans derecesinde mezun oldu.

2009-2010 yılları aralığında Kültür ve Gezim Bakanlığı İstanbul Türk Halk Müziği Korosunda konuk sanatçı olarak vazife icra eden HACIOĞLU halen, bağlamada geleneksel icra teknikleri ve üsluplarına yönelik çalışmalarına devam etmektedir.