Ana Sayfa / Spor / Masa Tenisi Oynarken Nelere Dikkat Edilir?

Masa Tenisi Oynarken Nelere Dikkat Edilir?

Masa Tenisi Oynarken Nelere Dikkat Edilir?

Masa Tenisi Oynarken Nelere Dikkat Edilir?

Ortasına file gerilmiş bir masada, iki yada dört oyuncunun topu ileri geri atması şeklinde oynanan masa tenisinin öteki adı pinpondur. Masası 274 santimetre uzunluğunda, 152.5 santimetre genişliğinde ve 76 santimetre yüksekliğindedir.

Masa tenisinin tarihçesine bakıldığında ilk oyunların, 19. yüzyılın sonlarında İngiliz ordusu tarafınca Hindistan ve Cenup Afrika’da oynandığı görülür.

Masa tenisi, 1950’lerde Asya’da yaygınlaşmaya adım atmıştır. Asyalı sporcuların geliştirdiği “Penhold” tutuş şekli, günümüzde birçok sporcu tarafınca kullanılır. Penhold tutuşu raket sapının başparmak ile işaret parmağı vasıtasıyla tutulmasıdır. Masa tenisinde, rakibin attığı topa süratli bir halde karşılık vermek önemlidir.

Masa Tenisi Kuralları

  • Oyun, üç yada beş set olarak oynanır. Maçlar, servis atışı ile adım atar. Beş sayıda bir servis atışı meydana getiren ekip değişmiş olur. Eğer, takımlar iki kişiden oluşuyorsa servisler masanın sağındaki oyuncular tarafınca kullanılır. Eşler, servisi sırayla kullanır. Servis atışında top minimum 16 santimetre yükseğe çıkmalıdır. Yalnızca servis atışlarında top, servisi kullanan takımın sahasına bir kez çarptıktan sonrasında rakip sahaya geçmelidir.
  • Oyun, sahaya minimum bir kere çarpan topun stratejik hamlelerle rakip sahaya gönderilmesiyle devam eder. Set, bir ekip 21’e ulaştığında biter. Sadece, 20-20 durumlarında bir takımın o seti kazanabilmesi için peş peşe iki sayı kazanması gerekir.
  • Fileye değen toplar let olarak değerlendirilir ve servis tekrarı gerekir.

Masa tenisi güvenli bir spor olmasına karşın bazı sakatlanmaların görülebildiği bir spordur. Bunların başlangıcında, tenisçi dirseği ve omuz sakatlanmaları gelir. Tenisçi dirseği, uzun seneler masa tenisi oynayan sporcularda dirseğin iç kısmında oluşan ağrılı bir hastalıktır. Nesneleri kavramada yada taşımada zorlanmalar görülür. Bunun önüne geçmek için, ağrılı bölgeye masaj yapılarak bir süre dirseğin dinlendirilmesi gerekir. Omuz sakatlanmaları, omuzda ve üst kolda hareketi kısıtlayan bir hastalıktır. Sporcularda, antrenmanların sıklığına bağlı olarak tendonlarda şişme meydana gelir. Omuz sakatlanmaları tedavisi, ilk olarak şişmelerin buzla indirilmesi ve arkasından ilgili kasların güçlendirilmesi adımlarından oluşur.

Masa tenisi bireysel olabileceği şeklinde takımla da oynanabilen hızın strateji ile birleştiği bir salon sporudur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir