Ana Sayfa / Spor / Masa Tenisi Nasıl Oynanır?

Masa Tenisi Nasıl Oynanır?

Masa Tenisi Nasıl Oynanır?

Masa Tenisi Nasıl Oynanır?

 

 

Zamanı 1880’li yıllara dayanan masa tenisinin Türkiye’de ilk oynanmaya başlanması 1920’li yılları bulmuştur. Günümüzde gerek amatör gerekse de ustalaşmış alanda birçok şahıs tarafınca oynanan masa tenisi giderek yaygınlaşmaktadır.

Masa Tenisi Nasıl Oynanır?

Oyun minimum 2, en oldukca 4 oyuncu ile oynanır. Oyun temelde masanın karşılıklı taraflarında yer edinen oyuncuların topu masaya vurdurarak birbirlerine atmalarına dayanır. Kimi zaman masa tenisi yerine ‘ping-pong’ olarak da adlandırılır.

Masa tenisi oynayabilmek için ilk olarak bu oyuna nazaran yapılmış belirli kriterlere haiz bir dikdörtgen masaya gereksinim vardır. Bu masanın yüzeyi mat ve koyu renk boyanmış olmalıdır. Masanın her bir kenarında 2 santimetre genişliğinde beyaz boya ile boyanmış çizgiler olmalıdır. Bir öteki beyaz çizgi de masayı dört kişinin oynamasına uygun hale getirmek için dikine eşit bölen çizgidir.

Masa ortadan ikiye bir ağ ile bölünmüş olmalıdır. Ek olarak masanın yüzeyi masa tenisi topunu zıplatmaya uygun bir malzemeden yapılmış olmalıdır. Masa tenisi topu 40 mm çapında, 2.7 gr ağırlığında ve plastik malzemeden yapılmış mat beyaz ya da portakal renginde olmalıdır. Her oyuncu için birer raket gerekir. Raketin topa temas eden yüzeyi süngersiz tırtıl lastik yada sandviç lastikle kaplı olmalıdır.

Oyun Özellikleri Nedir?

Masa tenisi oynamaya başlamadan ilkin raket tutuşu önemlidir. Bundan dolayı ”forehand” ve ”backhand” olarak tabir edilen eliniz içe dönük ve dışa dönükken olmak suretiyle top sektirme emek harcaması yapmanız yararlı olacaktır.

Masa tenisi oynamaya başlarken ilk olarak herbir sporcu iki servis atar. Fileye değip dışarı çıkan toplar sayı, hem fileye hem masaya değen toplar yeniden anlamına gelir. 4 kişilik karşılaşmada maç 5 set oynanır ve 3 seti kazanan ekip galip gelir. Sadece teke tek karşılaşmalarda maç 7 set üstünden oynanır ve bu durumda 4 seti alan şahıs kazanır.

Her bir sette 11 puanı alan o seti kazanmış olur. Sadece her iki oyuncu da 10-10 puana sahipse bu noktadan sonrasında servis atmada her ikisi de tek servis kullanma hakkına haizdir. Dikkat edilmesi ihtiyaç duyulan topu hatalı kullanmamak ve topun masaya değmesidir. Hatalı her atış rakibe sayı kazandırır.

OKUDUYSANIZ yada IZLEDIYSENIZ PAYLAŞIN LÜTFEN HERKES OKUSUN ve IZLESIN.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir