Ana Sayfa / Spor / Maraton Koşarken Nelere Dikkat Edilir?

Maraton Koşarken Nelere Dikkat Edilir?

Maraton Koşarken Nelere Dikkat Edilir?

Maraton Koşarken Nelere Dikkat Edilir?

 

Atletizmde en uzun mesafeli koşu olan maraton tam olarak 42.195 metredir.

Gidiş ve dönüş olarak meydana getirilen, sert tabanlı yollar üstünde gerçekleşen mukavement koşularına denilir.

İsmi eski Yunanistan’da gerçekleşen Maraton Savaşı’ndan gelir.

İlk kez 1896 senesinde düzenlenmiştir.

Maraton, günümüzde olimpiyatlarda ve birçok turnuvada organizasyon olarak gerçekleşir.

Maraton koşan kişilerin dikkat etmesi ihtiyaç duyulan unsurlar şunlardır:

  • Antrenmanlar planlı olmalıdır. Plansız ve düzensiz bir halde meydana getirilen antrenmanlar lüzumlu olan kondisyonun sağlanmasındaki en büyük engeldir. Bu sistemde uzman antrenörlerden yardım almak da yarar vardır.
  • Hazırlık safhasında oldukca uzun ve aşırı mesafeler koşmak yanlış bir egzersizdir. Koşu tekniğini geliştirmek için istikrarlı bir halde çalışmak gerekir. Şu demek oluyor ki her gün iki saatlik tempolu kısa mesafeli koşular uzun solukta sporcuların maraton için gereksinim duyan kondisyonu sağlamasında önemlidir.
  • Maraton koşusu esnasında enerjiyi ve koşu akıcılığını düzenlemek gerekir. Fazlaca uzun bir koşudur. Bundan dolayı atağa geçilecek yada yavaş gidişat koşulacak kısımlar bulunur. Bu mesafelerin ve zamanlamaların iyi ayarlanması gerekir. Sporcular genel anlamda maraton koşularında bunu deneyim ederek öğrenir. İlerleyen koşu denemelerinde başarı göstermiş olma ihtimali daha yüksektir.
  • Maraton koşularında su içmek oldukca önemlidir. Su, hücreler arasındaki gıda ve oksijen döngüsünü sağlar. Enerjinin yakılmasını sağlar. Bundan dolayı doğru zamanda su içmek gerekir.
  • Ekipmanlar, maraton koşularında başarı sağlamak için mühim bir yere haizdir. Yanlış ayakkabı ve giyim seçimi koşu esnasında sporculara güçlük yaşatır. Ayak tipine, zemine ve kiloya uygun ayakkabı seçilmelidir. Ayakkabılarda tabanın kauçuk yapılması koşuculara avantaj sağlar.
  • Koşudan kesinlikle 1,5 saat ilkin yiyecek yenmelidir. Bu öğünde, hafifçe ve azca yağlı besinler tercih edilmelidir. Tam buğday ekmeği, ton balığı, muz, elma, bal, ceviz benzer biçimde besinler sporculara koşu esnasında enerji verir. Koşudan kısa bir süre ilkin mideyi dolduracak şekilde yiyecek yiyecek son aşama yanlıştır.

Koşu gününe kadar meydana getirilen hazırlıklar, maraton esnasındaki başarının büyük bir bölümünü etkisinde bırakır.

Bundan dolayı sporcuların koşu öncesinde iyice dinlenmesi, kaslarını yormaması ve mental olarak kendisini yarışa hazırlaması gerekir.

Bir çok sporcu bu alanda kafi dikkati sağlayamadığı için başarısız olur.

OKUDUYSANIZ yada IZLEDIYSENIZ PAYLAŞIN LÜTFEN HERKES OKUSUN ve IZLESIN.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir