Ana Sayfa / Galeri / Kyle Thompson’dan 10 Sürreal Fotoğraf

Kyle Thompson’dan 10 Sürreal Fotoğraf

Kyle Thompson, 11 Ocak 1992 Chicago doğumlu, kendi portrelerinde uzmanlaşmış genç bir kavramsal fotoğrafçı.

On dokuz yaşlarındayken yakınlardaki terk edilmiş evleri araştırmaya ilgi duyduktan sonrasında fotoğraf çekmeye başladı. O zamandan beri, çoğu zaman ormanların derinliklerinde yada tenha yerlerin ortasında, çeşitli görüntüler kullanarak çoğunlukla kendini çekmeye devam etti.

Fotoğafların da çoğu zaman terk edilmiş bölgeleri kullandığı için acayip bir aura var. Çalışmalarını incelediğinizde kullanılan renklerden ve mekanlardan dolayı o ürkütücü güzelliği derhal görebiliyorunuz. Hem daha ilkin asla görmediğiniz bir yerde yalnız olduğunuzu hissettiriyor hem de insanoğlunun içinden etrafa iyice bakma hissi uyandırıyor.

Thompson’ın kafasındaki gerçeküstü görüntüler, naturel ve ürkütücü bir gerginlik sunuyor.

1. Emek harcamaları çoğunlukla kendi portrelerinden oluşuyor. The Daily Beast’a verdiği bir röpotajında “Kendi kendime portre çekmeye başladım bundan dolayı yalnız başına dışarı çıkmayı sevdim” diyor Thompson “En kolaydı, bundan dolayı devamlı hazırım…”

2. Thompson’ın fotoğraflarında oluşturduğu gerçeküstü görüntüler ürkütücü bir gerginlik sunuyor. Fotoğraflanan anın 1 dakika sonrasında ne oldu merak ediyoruz. 

3.  “Müzik, duygular, hayatımdaki her şey ve başka sanatlar. Her şeyden esin almaya çalışıyorum. Rüyalarımı nadiren hatırlıyorum, fakat birkaç kez rüyalar temelinde fotoğraf çektim.”

4. Thompson seyahat yaparak fotoğraflar çekmeyi seviyor. Bir yolculuğu esnasında bir hayalet kasabada kalmaya karar vermiş kendisine en temiz ev ve yatağı seçmiş ve orada tek başına bir gece geçirmiş.

5. “Resimlerimi yalnız rüyalar olarak düşünüyorum. Görüntüler tüm hikayeyi anlatmaz ve bir çok vakit birazcık esrarengiz görünür. Her çekimde her şeyi basitleştirmeye ve belirli ayrıntıları kaldırmaya çalışıyorum, böylece resimlerin ilişkilendirilmesi kolay, sadece tanımlanması zor.”

6. Thompson’ın fotoğraflarının derhal hepsinde yalnızlığa odaklanılmış. Birden fazla insan olmasını bırakın oldukca fazla eşya bile görünmüyor. Yalnız kalan evler, ormanlar ve insanoğlu fotoğrafların ana teması bu.

7. “Fotoğraf vesilesiyle kendimi ifade edebilmeyi seviyorum. Bu benim için hakikaten tedavi edici. Bu kadar kişisel olmayan görüntülerde bile, gerçekte var olmayan bir anı yaratabilmek oldukca güzel. Asla oluşmamış bir anı yaratabilirsin, fakat kendi değişmeyen durumunda yaşamaya devam edersin ve bunu oldukca seviyorum.”

8. Kyle Thompson’ın planları içinde daha çok edinim edindikten sonrasında film çekmek var. Filmlerinin de teması muhtemelen fotoğrafları ile doğru orantılı olacağa benziyor.

9.  Kyle’nin”Somewhere Else” adlı bir fotoğraf albümü bulunmakta.

“‘Somewhere Else’ altı ay süresince ABD’yi gezerken yarattığım bir emek verme koleksiyonudur. Bu, alışılmadık olanların yaşamsal duygusal gerilimini belgeleyen kavramsal fotoğraflarla gezi anılarının bir karışımı. Şimdiye kadar üstünde çalıştığım en büyük proje, geçen senenin tamamını bunun üstünde emek vererek geçirdim.”

10. Kyle Thompson’ın Void (2003), Plague (2014), Ghost Town (2015) ve Spaces Between (2016-2017) serilerinin de bulunmuş olduğu  birçok emek harcaması var. Kyle’ın öteki çalışmalarına kişisel internet adresinden ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir