Ana Sayfa / Spor / Kürek Sporu Nasıl Yapılır?

Kürek Sporu Nasıl Yapılır?

Kürek Sporu Nasıl Yapılır?

Kürek Sporu Nasıl Yapılır?

Su sporları içinde yer edinen kürek sporu, kol ve bacak kuvvetine dayanır. Kol ve bacak kaslarının güçlü olması kürek sporunda avantaj sağlarken bu sporu yapmak da bununla beraber ilgili kas bölgelerinin daha da güçlenmesini sağlamaktadır.

Kürek sporu daha fazlaca yazın, uygun hava koşullarında deniz, göl, akarsu şeklinde suyun bulunmuş olduğu yerlerde yapılabilmektedir. Bu spora başlamadan ilkin hem amatör hem de ustalaşmış tüm sporcular koşu, ağırlık emek harcama şeklinde birçok antrenman yapmak durumundadır.

Bu sporda kürek çekimi belli bir güç ve dayanma gerektirdiği için kürek sporu öncesi ağırlık ve argometre antrenmanları yapmakta büyük yarar olacaktır. Bilhassa suda çekilen küreğe birebir uyumlu makinelerle yapılacak antrenmanlar kürek sporunu daha etkin bir halde yapmayı elde edecektir. O şekilde ki ustalaşmış kürek sporcuları haftada 10 antrenman yaparak bu sporu daha başarı göstermiş bir halde gerçekleştirmektedir. Kürek sporu için kışın günde 2,5 saat antrenman yapılırken yazları antrenmanın saati azalırken antrenmanın yoğunluğu artmankatdır.

Kürek sporuna kaç yaşlarında başlanır?

Su sporlarına, bilhassa de kürek sporuna ilgi duyanların merak etmiş olduğu konulardan biri de bu spora en uygun yaş aralığıdır. 13 – 14 yaşlarında kürek sporuna adım atmak için en uygun dönemdir. Her spor branşında olduğu şeklinde bu spor branşında da atletik ve sıhhatli bir vücuda haiz olmak fazlaca önemlidir. Basketbol, jimnastik, voleybol şeklinde atletik alt yapısı olanlar kürek sporunda daha başarı göstermiş olabilmektedir.

Ağır ve zor bir spor olan kürek sporu dayanıklılık ve kuvvet gerektirmektedir. Tekneyi suda iyi hareket ettirebilmek için kürek sporunun teknik düzeyi fazlaca yüksektir. Oldukça iyi teknikte kürek çekmenin fazlaca mühim olduğu bu sporda fazlaca güçlü ve dayanıklı olmaktadır. Harcanan enerji bakımından dünyanın en ağır sporlarından kabul edilen kürek sporu, çalıştırdığı kas sayısı bakımından da öteki spor dallarının önüne geçmektedir. Kürek sporuyla ilgilenenler bacak, sırt ve kol kaslarını daha fazlaca çalıştırırlar.

Zorluğu göz önünde bulundurulduğunda kürek sporuyla ilgilenenlerin kürek sporuna gönül vermelidir. Haftada averaj 6 günlük antrenman gerektiren kürek sporu fizyolojik yeterliliği düşük olan insanoğlu için uygun değildir.

OKUDUYSANIZ yada IZLEDIYSENIZ PAYLAŞIN LÜTFEN HERKES OKUSUN ve IZLESIN.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir