Ana Sayfa / Spor / Kung Fu Teknikleri Nelerdir ?

Kung Fu Teknikleri Nelerdir ?

Kung Fu Teknikleri Nelerdir ?

Kung Fu Teknikleri Nelerdir ?

 

 

 

 

Konfiçyüs ile arkadaşı Lao-Che düşünceleri ile meydana gelmiştir. Aslolan adı wu-shu olan rahiplerin tapınaklarını korumak için geliştirdikleri ve günümüzde de eğitimi verilen bir dövüş sanat biçimidir kung-fu. Dünya bu sanatı meşhur erkek oyuncu Bruce Lee ile tanımıştır. Fakat ilk Kung-Fu ustası Yip-MAN’dır. Kung-Fu ustası olan bir kişinin ölümcül darbeleri an meselesidir. Kelime anlamı beceri ve acıma anlamına gelir. Uzun yol, güç, acıma, sevgi, rahatlık anlamlarınıda ihtiva eder.

Gerçek Kung-Fu sanatını bilen ustalar oldukca azdır. Sebebi Shaolin rahiplerinin bu sanatı gizli saklı tutmak istemeleridir. Hak ettikleri insanlara öğretirlerdi .Günümüzde sergilenen Kung-Fu tamamen şov üstüne kurulmuştur. Gerçek sanatı yansıtmamaktadır. Kung-Fu dövüş sanatı olmasının yanı sıra Çin’de bazı hastalara sağlıklarına kavuşmaları ve zinde olmaları için tavsiye edilen bir sanattır. Zira temeli doğru nefes almaya dayanır. Günümüzde bu akciğer hastalarına önerilmektedir. Kung-Fu teknikleri 550 ana karakterden oluşmaktadır. Bazı teknikler şu şekildedir.

​Kısa vuruş tekniği: Bu tekniğin gözünüzde canlanması için örnekle açıklamakta yarar var Kill Bill filmimizde bir sahnesinde tabut içinden çıkmak için meydana getirilen tekniktir. Ruh ve gücün birleşmesi ile meydana getirilen bir vuruş stilidir.

Hayvan teknikleri: Aslan, Kaplan, Yılan,  Kuğu benzer biçimde stillerdir.Shaolin rahipleri hayvanları gözlemleyerek insan gücü ile hayvan hareketlerini birleştirerek yaptıkları oldukca tehlikeli stillerden biridir.

Sarhoş ve Çapulcu stilleri: Bu stillerde amaç, sarhoş bir insana bürünerek onun acizliğinden yararlanmak isteyen düşmanına kurnazca saldırmış olduğu bir tekniktir.

Bıçak ve öteki alet stilleri: Bu stillerde mınçıka kullanımı ve seri kılıç ve bıçak kullanımı öğretilmektedir. Basit bir kılıç yada mıncıka kullanımı dışındadır. Bu eğitimler oldukca süratli ve darbesi düşmanı saniyede yerle bir edebilir.

Tek hamle tekniği: Bu stilde üst düzey erişimine gelmiş öğrencileri için geçerledir. Uzun vakit sonrasında elde edinilen bir tekniktir. Rakibini tek bir hamle ile nüzul bırakır yada ölümü ile sonuçlandırabilir.

Kung-Fu bu kadar tehlikeli bir dövüş sanatı olmasına karşın bir Kung-Fu ustası asla gerçek hayatta uygulamamasını bayağı bir dövüşte bu teknikleri kullanmaması icap ettiğini öğrencisine aşılamaktadır. Kung-Fu temelinde, dövüşten ilkin en mühim özelliği saygı sabır ve acıma yatmaktadır. Bu özelliği görmediği insanlara Shaolin Rahipleri Kung – Fu tekniklerini anlatmazlar ve saklarlardı.

OKUDUYSANIZ yada IZLEDIYSENIZ PAYLAŞIN LÜTFEN HERKES OKUSUN ve IZLESIN.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir