Ana Sayfa / Galeri / Kültürleri Dansın Avucuna Alan Hanım: Martha Graham

Kültürleri Dansın Avucuna Alan Hanım: Martha Graham

Amerikalı hanım dansçı olan Martha Graham, 11 Mayıs 1894 tarihinde ABD Pensilvanya’da dünyaya geldi. Minik yaşlarda ailesiyle beraber California’da Santa Barbara’ya yerleşti. Los Angeles’ta tahsil gördükten sonrasında 1916’da, meşhur bale sanatçıları Ruth St.Denis ve Ted Shawn’ın kurmuş olduğu Denishawn Stüdyosu’nda bale eğitimine başladı.

Yaşlarının genç olmasına karşın birçok kültürü yakından tanıma fırsatı buldu. Bu kültürleri danslarına da yansıtan Martha Graham bilhassa Doğu danslarıyla ilgili emekler yapmış oldu. Denishawn Stüdyosu’nda sahnelenen “Xochitl” adlı bale gösterisindeki performansıyla dikkat çekti.

“Öyleki sanıyorum ki; dansın her devirde büyüleyici bir tesir yaratmasının sebebi, yaşam eyleminin sembolü oluşudur.”

1923 senesinde “Greenwich Village Follies” revüsünde sahne almaya başladı. Bir yıl sonrasında 1924 senesinde Rochester’daki Eastman Müzik Okulu’nda öğretmen oldu. Çalışmalarının ilk ürünlerini öncelikle New York’ta bulunan bir tiyatroda sergilemeye başladı. 1926 senesinde ilk solo gösterisini meydana getiren Graham gösterisinden bir yıl sonrasında “Martha Graham School of Contemporary Dancing”i kurdu.

Birçok kabiliyeti bünyesinde bulunduran Graham gerekse okulundaki öğrencileriyle beraber kurduğu toplulukla gerekse dans ve mekanları kullanma şekliyle ABD Birleşik Devletleri’ne adını oldukca genç yaşta duyurmayı başardı.

“Vücut, kelimelerin söyleyemediğini söyler.”

Kültürlere olan ilgisini asla kaybetmeyen Graham devamlı yeni kültürler araştırmaya devam etti ve 1931-1935 yılları aralığında ABD yerlilerinin kültürleriyle ilgilendi. 1950’den sonrasında Avrupa, Ortadoğu ve Uzakdoğu’da dolaştı. Gezdirilmiş olduğu, data edinmiş olduğu kültürlerin neredeyse hepsinden bir parçayı dansına katmayı dikkatsizlik etmedi. Kültür çalışmalarının yanında, insan bedenin iç ve dış uyarılara karşı kas tepkilerini temel alan bir dans tekniği geliştirdi. Büyük bir disiplin ve virtüözlük gerektiren bu teknik, çağıl dansta en gelişmiş gövde eğitimi yöntemi kabul edildi. Graham, dansının amacını insanoğlunun iç dünyasını ortaya koymak, duyguları görünür kılmak olarak tanımladı. Daha sonralarda ise tümüyle değişik bir üsluba yöneldi ve ABD’de toplumsal içerikli çağıl dansın ilk örneklerini verdi. Sadece bu emek harcamaları o dönemde beğeni kazanmadı, kaba ve donuk bulunmuş oldu.

“Ben dansçıların tanrının yarattığı en güzel şeyler bulunduğunu göstermek isterim. Fakat bunu abartılmış, karikatürleştirilmiş bir çılgınlık içinde anlatıyorum.”

Dans biçimleriyle ilgili denemelerini devam eden Graham, karakterlerden oldukca hareketlerle ilgilenmiştir. Dansın bedenin naturel yapısı ve müzikle bağlantısını kurmaya çalışmıştır. Yapıtlarını oluştururken mitolojiden ilkel ayinlere, tarihsel kişiliklerden İncil öykülerine dek oldukca çeşitli kaynaklardan yararlanmıştır. Gerçekleştirdiği sahne üstünde heykelin, hareketli dekorların, simgesel araçların kullanılması, dansa konuşmanın eşlik etmesi çağıl dansta çığır açmıştır.

ABD’nin bir oldukca eyaletinde dans gösterileri sergiledi. Dans gösterileri kapalı gişe oynayan Martha Graham, bir süre dansa ara verse bile sevenlerinden gelen yoğun talep üstüne yine sahnelere döndü. Sanat yaşamı süresince yüz elliden oldukca bale gösterisine katıldı, birçok ödül kazanmıştır ve 1970’te dansı bıraktı. 1 Nisan 1991’de New York’ta 96 yaşlarında hayata veda etti.

OKUDUYSANIZ yada IZLEDIYSENIZ PAYLAŞIN LÜTFEN HERKES OKUSUN ve IZLESIN.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir