Ana Sayfa / Spor / Kulak Eşitleme Teknikleri

Kulak Eşitleme Teknikleri

Kulak Eşitleme Teknikleri

Kulak Eşitleme Teknikleri

Çevremizdeki tazyik değiştikçe orta kulağımızda kulak zarı arkasında kalan kısımdaki hava kulak zarımıza pozitif yada negatif tazyik yapmaktadır. İçerdeki ve dışarıdaki basıncı eşitlemek için kulaktaki eustachi borusu yardımı ile içeri yada dışarı hava transferi yapılmalıdır.

Kulağımızdaki tazyik farkı 17 kPa’yı geçerse bazı kulak zarları yırtılabilir ve bu fark 100 kPa olduğunda neredeyse tüm kulak zarları yırtılır.

Çevremizdeki bizlere uygulanan tazyik irtifamız arttığında azalırken su altındaki derinliğimiz arttıkça artar. Mesela deniz seviyesindeki basınca averaj olarak 100 kPa dersek denizden 1000 metre yukarıdaki dağdaki atmosferik tazyik averaj olarak 90 kPa olur. 10 metre deniz suyunun altındaki

tazyik ise averaj 200 kPa olup her 10 metre derinlik için 100 kPa daha artar. Bu tazyik farkı dağa tırmanırken fazlaca yavaş artacağından sorun oluşturmayabilir fakat dalış yaparken fazlaca kısa sürelerde yüksek miktarlarda değişmiş olur. Dolayısı ile dalış esnasında aşağı yukarı 2 metrede bir kulak eşitlemek gerekir.

Kulak eşitleme tekniklerinden bazıları şunlardır:

Valsalva Manevrası

Ağzı ve burnu kapatıp nefes vermeye emek harcayarak yapılır. Bu durumda dışarıya çıkamayan hava eustachi borusu ile orta kulağa gidecektir. Alçalırken uygulanır. Fazla efor sarfettiren bir tekniktir. Oldukca zorlamak iç kulakta hasara niçin olabilir. Son tercih olarak seçilmelidir.

Frenzel Manevrası

Ağzı ve burnu kapatıp dil ve ağız tabanındaki kasları kasarak havayı eustachi borusu yöntemiyle orta kulağa yollayarak yapılır. Alçalırken uygulanır.

Edmons Tekniği

Valsalva ya da Frenzel Manevralarını yaparken alt çeneyi öne doğru çıkartılır. Öteki manevraların tesirini artırdığı şeklinde kimi zaman tek başına da kafi olabilir. Tercih edilmesi ihtiyaç duyulan bir yöntemdir.

Toynbee Manevrası

Ağzı ve burnu kapatıp yutkunularak yapılır. Kulak içindeki fazla basıncı dışarı atmaya yarar. Yükselirken kullanılır.

Dalış esnasında erken ve sık eşitleme yapmak gerekir. Kişinin kendini zorlamasının bir anlamı yoktur. Dış ve iç tazyik farkı fazlaca artarsa östeki borusu kapanır ve kulak eşitleme yapılamaz. Buna Trapdoor Tesiri denilir. Bu oluştuğunda alçalıyorsak yeniden yükselip ya da yükseliyorsak yeniden alçalıp kulak

eşitlemesi yapılması gerekir. Dalış esnasında kulak eşitleme ile ilgili dikkat edilmesi ihtiyaç duyulan nokta bu iş için azca efor sarfetmenin apnea süresini artıracağıdır. Gereksiz hareketlerden kaçınarak yorulmayı azaltmak toplam dalış sürenizi de artıracaktır. Dalış öncesi hazırlıkta birkaç kez kulak eşitleme yapılması gerekmektedir. Soğuk algınlığı şeklinde nedenlerle eustachi borusu zor açılır bir durumda olabilir.

Kulak eşitlemesi yapmakta zorluk çeken kişiler başın pozisyonunu değişiklik yapmak ya da dalış açısını değişiklik yapmak şeklinde yöntemlerle bunu birazcık daha kolaylaştırabilirler. Baş aşağı dalışlarda havayı zorla yollamak gerekebilirken ayak aşağı dalışlarda bu daha kolaydır. Dalışlar esnasında kulak tıkacı şeklinde

kulağa hava girişini kısıtlıcak ekipmanlar kullanılmamalıdır. Ek olarak dalış elbisesi ıslatılmadan giyilirse kulağa yapışabilir. Buda kulağa hava girmemesine niçin olacağından ıslatılarak giyilmelidir. Kulaktaki bazı sıhhat problemleri de kulak eşitlemesini engelleyebilir. Uğraşılmasına karşın hala netice alınamıyorsa dalış ertelenmelidir. Devam ederse ilk olarak eğitmene devamında ise doktora danışılmalıdır.

OKUDUYSANIZ yada IZLEDIYSENIZ PAYLAŞIN LÜTFEN HERKES OKUSUN ve IZLESIN.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir